Fotorelacja w Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 2023 na Wydziale Architektury PB. Część wystaw została przygotowana przez pracowników PAKL i były to:
Fotorelacja z otwarcia wystawy i wykładu prof. J. Uścinowicza „Wielokulturowy Park retencyjny w Bielsku Podlaskim”.
Wystawa prezentuje wybrane, eksperymentalne projekty architektoniczne dedykowane dla obszaru planowanego zbiornika retencyjnego na rzece Białej i Lubce, położonego pomiędzy ul. Białowieską, ul. Zamkową, ul. Batorego i ul. Traugutta w Bielsku Podlaskim. Projekty przedstawiają wielowariantowe rozwiązania nowej publicznej strefy centralnej miasta, położonej nieopodal Góry Zamkowej, będącej jego wielokulturowym parkiem — miejscem spotkania i dialogu kultur lokalnych Podlasia. Zakładają stworzenie tam podstawowych funkcji kulturowych i kulturotwórczych oraz rekreacyjno-sportowych, składających się na integralnie zestrojony, zrównoważony, identyfikujący się z duchem miejsca, zespół architektoniczno-urbanistyczny miasta o wysokiej randze kulturowej i statusie proekologicznym.
Projekt realizowany był na prośbę władz miejskich Bielska Podlaskiego jako przedsięwzięcie naukowo-dydaktyczne z udziałem studentów studiów magisterskich na kierunku architektury.
Organizatorzy: Pracownia Architektury Kultur Lokalnych WAPB: prof. dr hab. inż. arch. Jerzy Uścinowicz, dr inż. arch. Aleksy Łapko, dr inż. arch. Piotr Trojniel oraz prof. art. pl. Andrzej Dworakowski.
Maj-czerwiec 2022, fot. A. Łapko
Fotorelacja w Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 2022 na Wydziale Architektury PB. Część wystaw została przygotowana przez pracowników PAKL i były to:
- Wystawa projektów i realizacji – Dokonania twórcze pracowników Wydziału Architektury PB na kierunku Architektura (prof. J. Uścinowicz, dr A. Januszkiwicz, dr J.Grycel, dr P. Trojniel)
- Autorska wystawa fotografii ” Mieszkam, więc jestem…Szkokholm, Helsinki, Tallin – współczesna architektura mieszkaniowa” – dr Janusz Grycel
- Autorska wystawa fotografii „Polska architektura początku XXI wieku” – dr Piotr Trojniel
- Wystawa prezentująca rysunkowe rekonstrukcje białostockich synagog, dr Piotr Trojniel
- Wystawa prac studentów „Obserwatorium natury pomiędzy Nettą i Kanałem Augustowskim” prow. zespół PAKL
- Wystawa prac studentów „Architektura mojego miasta” prow. dr A. Januszkiewicz, dr P. Łodziński
- Wystawa prac studentów „forma budząca emocje – transpozycja formy 2d w przestrzeń” prow. prof. T. Misijuk, dr A. Januszkiewicz
III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Architektura Kultur Lokalnych Pogranicza” pt.: „Sacrum-profanum-sacrum. Konwersje i rekonwersje architektury sakralnej”, kwiecień 2017, Warszawa-Białystok-Supraśl
Organizatorzy: Program Roboczy Międzynarodowej Unii Architektów UIA „Miejsca Duchowe” oraz Zakład Architektury Kultur Lokalnych WAPB
Głównym celem konferencji było ukazanie i próba oceny zjawiska konwersji i rekonwersji architektury i sztuki sakralnej XX-XXI w.
Pierwsza zorganizowana przez nas konferencja pt. Architektura pogranicza Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy odbyła się w 2003 r. W 2005 r. współorganizowany przez Wydział Architektury i SARP Kongres Architektów Polskich w Białymstoku pt. Architektura miasta w dialogu kultur, narodów i religii, w formule środowiskowej dyskusji, podjął i zrealizował również zaproponowaną przez nas problematykę tożsamości kulturowej oraz wielokulturowości w architekturze miasta. Zorganizowana w 2009r. konferencja pt.: „Architektura miejsc kultu i pamięci w dialogu narodów i religii” dotyczyła problematyki wymiany wartości i ekumenizmu w architekturze sakralnej pogranicza kulturowego.
Fotorelacja z Sympozjum Projekt dydaktyczno-badawczy Nowa stanica wodna w Rudawce Kurzyńcu organizowanego przez Zakład Architektury Kultur Lokalnych WAPB oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Integracja” w Augustowie, Centrum Edukacyjne w Augustowie, czerwiec 2017,
fot. Piotr Trojniel