Absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (1996r.), dodatkowo ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie w Białymstoku (w Katedrze Teologii Prawosławnej – 2001r.) oraz w Collegium Humanum w Warszawie (Master of Business Administration (MBA) – 2020r.)
Zatrudniony na Wydziale Architektury PB od 1996 roku, jako asystent (1996-2008), adiunkt (2008-do teraz), Prodziekan ds. Nauki (2016-2019), kierownik Pracowni Technicznego Wspomagania Projektowania Wydziału Architektury PB (od 2016r.). W latach 2014-2016 prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Uniwersytecie w Białymstoku w Katedrze Teologii Prawosławnej.
Zainteresowania naukowe to: optymalizacja konstrukcji w tym topologiczna, architektura i konstrukcje obiektów sakralnych, techniczne aspekty konserwacji zabytków, rozwój i kształtowanie konstrukcji kratowych.
Działalność naukową prowadzi w dyscyplinie architektura i urbanistyka.
Aktualny dorobek naukowy pod linkiem: link
Działalność naukową łączy z działalnością zawodową. Najważniejsze osiągnięcia to:
– koordynator prac konserwatorsko-budowlanych i przedstawiciela inwestora na zasadach wolontariatu w latach 1998-2019 przy założonym w XV wieku Klasztorze Męskim Zwiastowania NMP w Supraślu (obiekt wpisany przez rozporządzeniem Prezydenta RP jako Pomnik Historii);
– Inżynier Kontraktu (2011 – 2013r.) przy realizacji projektu: Rewitalizacja części zabytkowych pomieszczeń klasztornych na potrzeby turystyczne – część programowa Akademii Supraskiej (Etap II) realizowanego w ramach Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności oraz MKiDN
– Kierownik rekonstrukcji XVI w. fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu w latach 2016-2019
W latach 2001-2019 koordynator i doradca (na zasadach wolontariatu) przy pracach konserwatorsko-budowlanych wielu obiektów, z czego najważniejsze to:
– katedra pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku (XIX w.),
– cerkiew pw. Narodzenie Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim (XVII w.),
– Płac Branickich w Białymstoku (początki XVI w.),
– cerkiew pw. Zaśnięcia NMP w Zabłudowie (XIX w.),
– cerkiew pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku, (XIX w.)
– cerkiew pw. św. Anny w Królowym Moście (początek XX w.),
– cerkiew pw. Narodzenie Najświętszej Marii Panny w Gródku (połowa XX w.),
– Monaster Zaśnięcia NMP w Wojnowie (pierwsza połowa XX w.),
– budynek Kurii Prawosławnego Arcybiskupa Białostocko-Gdańskiego w Białymstoku (XIX w.).
Także uczestniczący przy bodowach i remontach współczesnych obiektów, najważniejsze to Klasztor Żeński Narodzenia NMP w Zwierkach oraz cerkwi pw. św. Eufrozymy w Białymstoku,
Od 2018r. Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, zarządzający Departamentem Urbanistyki i Architektury, Departamentem Ochrony Środowiska, Departamentem Geodezji. Wcześniej Radny Rady Miasta Białystok (kadencje: 2010-2014, 2014-2018, 2018-2024) gdzie zasiadał w Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Edukacji i Wychowania, Komisji Kultury i Promocji Miasta, Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności (wiceprzewodniczący), Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, Komisji Rewizyjnej, Komisji Sportu i Turystyki (wiceprzewodniczący).
Klubowy Mistrz Polski Juniorów w Piłce Nożnej w 1988 roku (Jagiellonia Białystok) oraz od roku 2009 autor cyklicznej audycji radiowej „Płyty z Górnej Półki” w Radio Akadera.
Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Białostockiej w 1993 roku. W grudniu 2008 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Marii Misiągiewicz
Pracuje na Wydziale Architektury PB od 1996 roku (od 2008 roku na stanowisku adiunkta). W latach 2016-2023 była prodziekanem ds. studenckich i dydaktyki/kształcenia.
W latach 2011-2015 zatrudniona była na stanowisku adiunkta na Wydziale Zarządzania Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego w Warszawie.
Od 1996 do 2006 roku pracowała jako architekt w Autorskiej Pracowni Architektury – Jolanta Szemiot w Białymstoku.
Jest autorem około 20 publikacji naukowych. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z teorią architektury, kompozycją formy, a dotyczą przede wszystkim zagadnień związanych z perspektywą, relacji pomiędzy wiedzą o perspektywie, znajomością praw widzenia a postrzeganiem, realizowaniem, projektowaniem przestrzeni. Badania są również częściowo ukierunkowane na architekturę domów pasywnych.
Dzieli się swoją wiedzą podczas popularyzujących naukę wykładów, prelekcji krajowych i zagranicznych.
Jest współautorem kilkunastu projektów budynków mieszkalnych oraz autorem i współautorem kilkudziesięciu projektów wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z geometrii wykreślnej na kierunkach architektura i architektura wnętrz. Prowadziła również zajęcia z projektowania architektury mieszkaniowej i budownictwa ogólnego. Ponadto jako adiunkt w Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego w Warszawie prowadziła zajęcia z fizyki budowli i projektowania architektury wnętrz. W latach 2012-2013 w ramach umowy zlecenia prowadziła zajęcia na kierunku gospodarka przestrzenna w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. W ramach współpracy międzynarodowej prowadziła wykłady w Institut Teknologi Sepuluh Nopember (ITS) Faculty of Architecture, Design, and Planning w Surabaya (Indonezja).
Od 2010 roku jest promotorem prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, w tym nagrodzonej w 2019 roku w „Konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Ełku za wyróżniającą się pracę dyplomową o tematyce związanej z miastem Ełk”.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Pracuje w zawodzie od 2011 r. Pasjonuje ją zwłaszcza projektowanie architektury mieszkaniowej oraz wnętrz mieszkalnych, co wykorzystuje w pracy dydaktycznej, ucząc technicznych aspektów pracy architekta związanych z wykonywaniem dokumentacji projektowej.
Jej zainteresowania naukowe dotyczą architektury wernakularnej. Od kilku lat, pozyskując wspomnienia Włodzimierza Naumiuka – ludowego artysty i rzemieślnika ze wsi Kaniuki na Białostocczyźnie, opisuje zagadnienia pomijane w dotychczasowych opracowaniach poświęconych jego twórczości – dotyczące jego wiedzy, warsztatu oraz roli jako twórcy wartości architektonicznych. W 2023 roku napisała pracę doktorską, pt. Przenikanie ludowej kultury w twórczość architektoniczną Włodzimierza Naumiuka.
Zestawienie obecności pracowników PTWP 2023 w semestrze zimowym