mail: w.niebrzydowski@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 99 04 pokój: 211
Ukończył Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Jego projekt dyplomowy pt. „Wielofunkcyjny budynek plombowy na rogu ulicy Malmeda i alei J. Piłsudskiego w Białymstoku” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Prezydenta Miasta Białegostoku. Stopień doktora uzyskał w 2003 roku, a doktora habilitowanego w 2019 roku.
Pracuje na Wydziale Architektury PB od 1995 roku (od 2019 roku na stanowisku profesora uczelni). W latach 2008-2012 był prodziekanem ds. promocji i współpracy. Od 2019 roku pełnił obowiązki kierownika Katedry Architektury Mieszkaniowej. Od 2024 roku jest kierownikiem Katedry Architektury Mieszkaniowej i Urbanistyki.
Jest autorem ponad 70 publikacji naukowych, w tym monografii pt. „Beton i żelbet a formy architektoniczne XX wieku” wydanej w 2008 roku oraz „Architektura brutalistyczna a idee Nowego Brutalizmu” z 2018 roku. Prowadzi badania naukowe dotyczące teorii architektury XX wieku, nurtu brutalistycznego w architekturze, projektowania architektury mieszkaniowej i projektowania uniwersalnego. Popularyzuje wiedzę o architekturze podczas prelekcji krajowych i zagranicznych, a także prezentuje fotografie budynków podczas wystaw. Jest współautorem kilkunastu projektów budynków mieszkalnych i usługowych oraz zespołów zabudowy mieszkaniowej.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu projektowania architektonicznego i ergonomii. Prowadził warsztaty i zajęcia za granicą – w Brugii, Ferrarze, Ankarze, Stambule, Neapolu, Bukareszcie. Jest promotorem ponad 70 prac dyplomowych magisterskich i ponad 70 prac dyplomowych inżynierskich. Wiele z nich zostało nagrodzonych i wyróżnionych, w tym w konkursach: Architektura Betonowa, Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego, Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku, Nagroda Prezydenta Miasta Ełku, Doroczna Nagroda SARP o. Białystok im. Macieja Nowickiego.
mail: b.czarnecki@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9917, pok. 207
WYKSZTAŁCENIE
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ukończył w 1992r. Ukończył 2-letnie seminarium doktorskie w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Warszawie (1994) oraz Podyplomowe Studia Gospodarki Przestrzennej ma WA PB (1995). Stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 1999r., stopień doktora habilitowanego, tamże w roku 2013. Od 2014 profesor uczelni w PB.
OBSZAR ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH
WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODOWE I NAUKOWE
WAŻNIEJSZE SPRAWOWANE FUNKCJE
|
|
|
mail: j.szewczyk@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9927, pok. 203
OBSZAR ZAINTERESOWAŃ NAUKOWYCH
WYKSZTAŁCENIE
WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODOWE I NAUKOWE
DZIAŁALNOŚĆ PROJEKTOWA I REALIZACJE
PUBLIKACJE
Ponad 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 16 książek (13 własnych monografii naukowych recenzowanych i jedna współautorska ze studentami WA PB, a także dwie współautorsko opracowane niewielkie książki podsumowujące edycje Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim)
MONOGRAFIE NAUKOWE
318-stronicowa książka prezentująca i interpretująca wyniki około dziesięcioletnich badań terenowych prowadzonych przez autora przy współudziale studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, z uwzględnieniem bogatej bibliografii (205 pozycji). Dotyczy zdobnictwa elewacyjnego drewnianych domów wiejskich, pochodzącego z lat 1920-1960. Przedstawiono około 50 hipotetycznych przyczyn i uwarunkowań nasilonego rozwoju zdobnictwa w badanym okresie, klasyfikując wytwory dawnej mody zdobniczej według wybranych kryteriów.
420-stronicowa książka prezentuje lokalnie rozpowszechnioną (między innymi na Białostocczyźnie) i stosowaną w latach 1850-1950 technologię taniego budowania ścian z drobnowymiarowych polan opałowych układanych poziomymi warstwami i spajanych zaprawą wapienną lub gliniano-piaskową. Ten sposób budowania zwano w Polsce murem czeskim, drzewogliną lub drzewobetonem albo konstrukcją drankowapienną, zaś w terminologii międzynarodowej – między innymi stackwall albo cordwood masonry, albo stovewood construction. W piśmiennictwie francuskojęzycznym konstrukcja nosi nazwę bois de cordé; w Czechach – krčkové konstrukce lub špalíčková stavba; w Szwecji, gdzie również występuje – kubbhus.
266-stronicowa książka traktuje o wytworach ludowej podlaskiej techniki zduńskiej XIX i XX wieku. Wiedzę o rozwiązaniach dziewiętnastowiecznych oparto na dawnym i współczesnym piśmiennictwie naukowym, technicznym i popularnym (łącznie uwzględniono 214 pozycji bibliograficznych), natomiast rozwiązania dwudziestowieczne przeanalizowano na podstawie zarówno tegoż piśmiennictwa, jak też archiwalnej ikonografii inwentaryzacyjnej, wytworzonej przez autora i studentów WA PB .
W tej 182-stronicowej książce podano wyniki badań historyczno-bibliograficznych nad postrzeganiem dawnych pieców glinianych i kaflowych przez cudzoziemców, zwłaszcza przez przedstawicieli kultury anglosaskiej, podróżujących w XVIII i XIX wieku po Rosji i Polsce. Przeanalizowano ponad 150 osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych publikacji anglojęzycznych o charakterze encyklopedycznym, poradnikowo-technicznym, eseistycznym i epistolograficznym, w tym także przewodników i relacji z podróży po dawnej Rosji, pisanych przez angielskich i amerykańskich wynalazców, podróżników, lekarzy, kupców i rezydentów. Publikacje te zawierają kilkaset krótkich wzmianek i obszerniejszych opisów „rosyjskich pieców”, przy czym traktują nie tylko o dawnych urządzeniach piecowych znanych w Rosji, lecz także o piecach na obszarach Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Polski.
W tej 152-stronicowej książce zaprezentowano efekty krytycznej analizy możliwości zastosowania tradycyjnych rozwiązań zduńskich we współczesnym budownictwie mieszkaniowym. Uwzględniono wiedzę o historycznym rozwoju takich urządzeń. Wskazano na ograniczenia, ale też na zalety wernakularyzującego czy też reminiscencyjnego kształtowania przestrzeni mieszkalnej, to znaczy takiego, w którym uwzględniono kulturowy dorobek pokoleń, w tym kulturę kształtowania wnętrz mieszkalnych, kulturę zamieszkiwania i kulturę użytkowania ognia.
Zaprezentowano pozyskaną z obszernej kwerendy bibliograficznej (ponad 300 pozycji) wiedzę na temat budowlano-architektonicznego użycia ponad dwustu nietypowych budulców lub domieszek, które w ciągu ostatnich trzech stuleci stosowano (lub postulowano ich stosowanie) w konstrukcjach fundamentów, ścian oraz tynków, podłóg, stropów, dachów, drzwi i okien. Między innymi wzmiankowano o budowlanym użyciu gliny, popiołu, miału węglowego, ale też łajna, moczu, sierści, żółci zwierzęcej, łoju, słoniny, pęcherzy rybich, rogów i kopyt zwierzęcych, dziegciu, szyszek, mchu i tym podobnych materii. Poszczególne rozdziały traktowały o kolejnych elementach budynku, wykonywanych z użyciem nietypowych budulców. Wyjątkiem od tej reguły były tynki, którym z uwagi na rozległość zagadnień, obfitość piśmiennictwa oraz współczesną nośność tematu poświęcono cztery osobne kolejne rozdziały.
225-stronicowa książka zawierająca ilustracje (głównie rysunki, ale także zdjęcia) kilku tysięcy wzorów zdobień spotykanych na drewnianych chałupach Białostocczyzny, zwłaszcza zaś wzory deskowań (rozdział 2), naroży (rozdział 3), okien przyziemia (rozdział 4) i okien frontonowych na poddaszach, które to okna stanowią niezwykle interesujący wytwór kulturowy (rozdział 5). Materiał ikonograficzny poparto komentarzem krytycznym, wskazując na powody zaistnienia wybranych wzorców ornamentyki.
Drugi tom trzyczęściowej (jak dotąd) serii poświęcono tradycyjnemu i współczesnemu budowlano-architektonicznemu wykorzystaniu plecionek w obrębie ponad dwudziestu grup zastosowań, w przybliżeniu odpowiadających różnym częściom budynku (wyplatane piece, kapy, lufty, kominy, okiennice, drzwi, ściany, osłony elewacyjne, stropy, dachy, szalunki, ruszty podtynkowe, ogrodzenia i tak dalej) oraz różnym kategoriom obiektów plecionych (obiekty małej architektury ogrodowej, wyplatane spichrze kosznicowe, ule i kurniki oraz obiekty architektury współczesnej). Książka liczy 419 stron.
Kolejny tom tejże serii zawiera obszary problemowe będące zarazem celami pracy: (1) ujawnienie nietypowych surowców do wyrobu ceramiki; (2) ujawnienie dawnych niekonwencjonalnych sposobów wytwarzania ceramiki budowlanej (w tym narzędzi, maszyn i procesów technologicznych); (3) ujawnienie dawnych niekonwencjonalnych sposobów wykorzystania ceramiki budowlanej (przykładem są ściany wznoszone z dachówek); (4) ujawnienie innych dawnych strycharskich tajemnic technologicznych; (5) przypomnienie dawnego budowlanego zastosowania surowców i wyrobów pozornie niebudowlanych (jak amfory i garnki); (6) przypomnienie zanikłych dziś rodzajów ceramiki budowlanej (jak kafle garnkowe i miskowe); (7) rozpoznanie morfologii (wymiarów i kształtów) oraz ewentualnie także innych cech ceramiki budowlanej, które ze współczesnej perspektywy postrzegamy jako nietypowe, unikalne; (8) rozpoznanie innych „aspektów nietypowości” (na przykład nawet konwencjonalne budulce ceramiczne bywały dopełniane nietypowymi materiałami). Książka liczy 205 stron.
95-stronicowa książka, napisana wspólnie ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, prezentuje wyniki badań terenowych w gminie Michałowo, zwłaszcza zaś badań inwentaryzacyjnych wnętrz chałup w przygranicznych wsiach Dublany i Zaleszany. Ukazano w niej istotność różnorakich ludowych tekstylnych elementów wystroju oraz tekstyliów użytkowych w kompozycji wnętrza.
190-stronicowa książka mająca w zamierzeniu służyć Czytelnikowi jako podstawa autorefleksji na temat pojęcia domu i jego funkcjonowania w kulturze, osadzające w kontekście naukowym następujące pytania: Gdzież w nauce umieścić naukę o domu? Czego miałaby ona dotyczyć? Czy jest ona rodzajem filozofii? Czy też ma charakter nauki społecznej? Może wówczas ma ona głównie wymiar antropozoficzny? Czy też jest ślepą uliczką, bo rozważania o domu należy zostawić architektom? Czy dom wymaga definicji? Czy jest w ogóle pojęciem naukowym? A może jest poznawczą ułudą? Czy jego podstawowy sens odnosi się do wytworu fizycznego, estetycznego czy moralnego? Czy temu pojęciu można przyporządkować niezmienniki, trwałe wartości? Czy kojarzenie architektury domu z niezmiennikami fizycznymi i moralnymi jest właściwe ogółowi ludzi, czy raczej stało się przywilejem tylko najstabilniejszych społeczeństw? Czy wynika ono z kultury, z modelu rodziny, z systemu władzy? Lub może przeciwnie – w kontekście ogólnocywilizacyjnym bywa ono rzadkością lub wręcz wyjątkiem? Czy dom jest abstrakcją wyrastającą poza przypisany mu ‘topos’? Czy jest ostoją? Czy jest nią z definicji, czy tylko siłą nabytego zwyczaju? Czy jest komunikatem? Czy jest tworzywem sztuki? Czy jest narzędziem? Dla kogo? W jaki sposób dom wyciska „pieczęć na kulturze”? Czy jest mentorem? Czy kształtuje psychikę? Jak na nas wpływa? Czy jego siła moralna ma związek z materiałem, budulcem, konstrukcją domostwa? Dlaczego w niektórych kulturach obrazę domu karano śmiercią? Dlaczego dzieci tak lubią budować domki z krzeseł? Która z części domu najściślej wyrażała jego sens? Którą utożsamiano z samym domem, z jego naturą, prawdziwą jego istotą? Którą można nazwać „sercem domu”? Po cóż zwielokrotniać dom? Zatem po cóż są miasta? Czy w kontekście nostalgii za domem dom jest wyrazem potrzeby bezpieczeństwa? Zamkniętą sferą chroniącą wewnętrzny spokój? A może substytutem ogrodu – archetypu starszego niż dom? Czymże więc jest dom? Pomnikiem? Skamieniałością? Listem od antenatów? Biografią rodu? Projekcją naszych marzeń i obaw? Iluzją?
272-stronicowa książka prezentująca dawne, dziś już nieużywane, techniki hydroizolacji budynków w ich procesie rozwoju w wybranych okresach od starożytności po połowę XIX wieku, na podstawie dawnego piśmiennictwa. Uwzględniono też i scharakteryzowano odnośne surowce materiałowe, takie jak glina, kora brzozowa, węgiel drzewny, dziegieć i tym podobne.
210-stronicowa książka prezentująca ewolucję wybranych konceptów budowania z użyciem kompozytów drewnoglinianych i drewnobetonowych, a także innych połączeń drewna i podobnych mu materiałów (na przykład chrustu) z gliną, zaprawą wapienną, murem kamiennym lub ceglanym itp. Główną uwagę poświęcono rozwiązaniom autorskim takim jak „belki Vorherra”, „sklepienia Treskowa”, „ściany Hundta”, „wrzosianka” Kajetana Krassowskiego, „belki Marcichowskiego”, „ligno-concrete” Geralda Case’a i „system Niewierowicza”. Analizę poparto odniesieniami do analogicznych rozwiązań wernakularnych i zaprezentowano na tle szerszego kontekstu historycznego.
480-stronicowy pierwszy tom zawiera część encyklopedyczną obejmującą 420 haseł przedmiotowych (zaczynających się od liter A–Ł), dotyczących dawnych i nietypowych surowców oraz materiałów budowlanych stosowanych w architekturze, budownictwie i konserwacji budynków. Wykaz ten poprzedzono komentarzem naukowym na temat różnorodności i kulturowej istotności tworzyw architektonicznych. Rozważono też ich etyczne wartościowanie, ich znaczenie jako miernika ucywilizowania, nośnika prestiżu, a także ich związek z tożsamością społeczeństw (kulturową, narodową).
KSIĄŻKI NIERECENZOWANE
64-stronicowa publikacja podsumowująca szesnastą edycję tytułowego konkursu, z opisem zgłoszonych doń budynków i wnioskami pokonkursowymi, w tym mającymi charakter zaleceń inwestorskich.
72-stronicowa publikacja podsumowująca siedemnastą edycję tytułowego konkursu, z opisem zgłoszonych doń budynków i wnioskami pokonkursowymi, w tym mającymi charakter zaleceń inwestorskich.
ARTYKUŁY NAUKOWE (wybrane)
mail: m.bartnicka@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9969 pokój: 028
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu projektowania architektury wnętrz oraz oświetlenia i iluminacji. Jest corocznie opiekunem dydaktycznym roku oraz praktyk zawodowych. Od 2004 roku pod jej opieką promotorską zrealizowano ok. 120 dyplomów inżynierskich i 60 magisterskich. W 2015 roku odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
WYKSZTAŁCENIE
Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Dyplom magisterski „Rewaloryzacja kwartału śródmiejskiego w Białymstoku” wykonała pod kierunkiem prof. Macieja Gutowskiego i arch. Andrzeja Chwaliboga. W 2004 na podstawie pracy „Iluminacja artystyczna w architekturze i urbanistyce: czynniki i wytyczne kształtowania” otrzymała stopień doktora.
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Pracuje na Wydziale Architektury PB od 1993 roku (od 2004 roku na stanowisku adiunkta). W latach 2010-2012, 2016-2019 pełniła funkcję p.o. Kierownika Katedry Architektury Wnętrz. W latach 2012-2016 Prodziekan ds. Studenckich i Dydaktyki.
PUBLIKACJE
Jest autorką ponad 40 publikacji naukowych. Prowadzi badania w zakresie doświetlenia wnętrz mieszkalnych światłem naturalnym a także oddziaływania światła sztucznego w przestrzeniach prywatnych, publicznych jak i w skali miejskiej (iluminacja artystyczna). Ponadto zajmuje się psychologicznym aspektem projektowania wnętrz oraz podatnością wnętrz istniejących na dostosowanie ich na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
mail: m.chodorowski@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9927 pokój: 203
OBSZAR ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH
WYKSZTAŁCENIE
WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODOWE I NAUKOWE
Pracował na stanowisku podinspektora w Referacie Programowania Rozwoju Przestrzennego Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku od 2010 do 2015. Od 2011 pracownik Wydziału Architektury, od 2019 roku na stanowisku adiunkta.
PUBLIKACJE
Autor i współautor 15 publikacji naukowych. W latach 2011-2017 dotyczących rozwoju przestrzennego Białegostoku w latach 1938-1974 (zamkniętych w serii 7 artykułów i rozprawy doktorskiej). Od 2019 roku na podstawie współpracy naukowej z pracownikami Uniwersytetu w Niszu i Wydziału architektury PB realizowane były badania dot. migracji przymusowych w ramach „new CLIMATE new FUTURE” – Adaptation to climate change in spatial planning, urban planning, architecture and construction. W ramach planu współpracy powstało pięć artykułów zespołowych.
mail: m.magdziak@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9907 pokój: 213/215
Absolwentka WA PB. Studiowała również w Sint-lucas Architectuur Hogeschool Voor Wetenschap & Kunst, KU Leuven Faculty of Architecture (Bruksela, Belgia). Dyplom magistra inżyniera architekta, uzyskany na Politechnice Białostockiej na kierunku Architektura i Urbanistyka w 2005 r. Praca dyplomowa pod tytułem „Szkoła Sztuk Pięknych w Białymstoku”, wykonana pod kierunkiem dr inż. arch. Adama Jakimowicza. (Wyróżnienie w konkursie Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego przyznane przez SARP. Wyróżnienie za pracę dyplomową magisterską przyznane przez Ministra Transportu i Budownictwa. Nominacja do konkursu Archiprix International – Shangahai). W 2014 r. na Politechnice Łódzkiej obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt.: „ Formy mieszkaniowe dla osób starszych”, przygotowaną pod kier. dr hab. inż. arch. Grażyny Dąbrowskiej-Milewskiej.
Od 2007 pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Architektury Mieszkaniowej WA PB, od 2015 roku pracuje na stanowisku adiunkta.
Prowadzi badania naukowe związane z problematyką środowiska zamieszkania osób starszych i niepełnosprawnych (badania in-situ w Polsce, Holandii, Danii, Szwecji), oraz dostępności informacji architektonicznych dla osób niewidomych. Zainteresowania naukowe obejmują również formy mieszkaniowe dostępne, elastyczne i adaptowalne, projektowanie uniwersalne i zrównoważony rozwój.
mail: a.musiuk@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9909 pokój: 109
Absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (1996r.), dodatkowo ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie w Białymstoku (w Katedrze Teologii Prawosławnej – 2001r.) oraz w Collegium Humanum w Warszawie (Master of Business Administration (MBA) – 2020r.)
Zatrudniony na Wydziale Architektury PB od 1996 roku, jako asystent (1996-2008), adiunkt (2008-do teraz), Prodziekan ds. Nauki (2016-2019), kierownik Pracowni Technicznego Wspomagania Projektowania Wydziału Architektury PB (od 2016r.). W latach 2014-2016 prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Uniwersytecie w Białymstoku w Katedrze Teologii Prawosławnej.
Zainteresowania naukowe to: optymalizacja konstrukcji w tym topologiczna, architektura i konstrukcje obiektów sakralnych, techniczne aspekty konserwacji zabytków, rozwój i kształtowanie konstrukcji kratowych.
Działalność naukową prowadzi w dyscyplinie architektura i urbanistyka.
Aktualny dorobek naukowy pod linkiem: link
Działalność naukową łączy z działalnością zawodową. Najważniejsze osiągnięcia to:
– koordynator prac konserwatorsko-budowlanych i przedstawiciela inwestora na zasadach wolontariatu w latach 1998-2019 przy założonym w XV wieku Klasztorze Męskim Zwiastowania NMP w Supraślu (obiekt wpisany przez rozporządzeniem Prezydenta RP jako Pomnik Historii);
– Inżynier Kontraktu (2011 – 2013r.) przy realizacji projektu: Rewitalizacja części zabytkowych pomieszczeń klasztornych na potrzeby turystyczne – część programowa Akademii Supraskiej (Etap II) realizowanego w ramach Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności oraz MKiDN
– Kierownik rekonstrukcji XVI w. fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu w latach 2016-2019
W latach 2001-2019 koordynator i doradca (na zasadach wolontariatu) przy pracach konserwatorsko-budowlanych wielu obiektów, z czego najważniejsze to:
– katedra pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku (XIX w.),
– cerkiew pw. Narodzenie Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim (XVII w.),
– Płac Branickich w Białymstoku (początki XVI w.),
– cerkiew pw. Zaśnięcia NMP w Zabłudowie (XIX w.),
– cerkiew pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku, (XIX w.)
– cerkiew pw. św. Anny w Królowym Moście (początek XX w.),
– cerkiew pw. Narodzenie Najświętszej Marii Panny w Gródku (połowa XX w.),
– Monaster Zaśnięcia NMP w Wojnowie (pierwsza połowa XX w.),
– budynek Kurii Prawosławnego Arcybiskupa Białostocko-Gdańskiego w Białymstoku (XIX w.).
Także uczestniczący przy bodowach i remontach współczesnych obiektów, najważniejsze to Klasztor Żeński Narodzenia NMP w Zwierkach oraz cerkwi pw. św. Eufrozymy w Białymstoku,
Od 2018r. Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, zarządzający Departamentem Urbanistyki i Architektury, Departamentem Ochrony Środowiska, Departamentem Geodezji. Wcześniej Radny Rady Miasta Białystok (kadencje: 2010-2014, 2014-2018, 2018-2024) gdzie zasiadał w Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Edukacji i Wychowania, Komisji Kultury i Promocji Miasta, Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności (wiceprzewodniczący), Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, Komisji Rewizyjnej, Komisji Sportu i Turystyki (wiceprzewodniczący).
Klubowy Mistrz Polski Juniorów w Piłce Nożnej w 1988 roku (Jagiellonia Białystok) oraz od roku 2009 autor cyklicznej audycji radiowej „Płyty z Górnej Półki” w Radio Akadera.
mail: a.naumiuk@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9930 pokój: 115
OBSZAR ZAINTERESOWAŃ NAUKOWYCH
Zainteresowania naukowe oraz prowadzone badania naukowe dotyczą głównie architektury drewnianej, w tym aspektów technicznych i konstrukcyjnych w ludowym ciesielstwie oraz technicznych aspektów we współczesnej architekturze sakralnej.
WYKSZTAŁCENIE
Absolwentka WA PB. Dyplom magistra inżyniera architekta uzyskała na Politechnice Białostockiej na kierunku Architektura i Urbanistyka w 2012 roku. W 2024 roku obroniła pracę doktorską, pt.: „Przenikanie ludowej kultury w twórczość architektoniczną Włodzimierza Naumiuka”, przygotowaną pod kier. dr hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka oraz dr inż. Adama Musiuka.
DZIAŁALNOŚĆ PROJEKTOWA I REALIZACJE
Doświadczenie zawodowe to wieloletnia praktyka projektowa architektoniczna, związana przede wszystkim z projektowaniem architektury sakralnej, architektury mieszkaniowej oraz wnętrz mieszkalnych.
Wykaz najważniejszych prac projektowych:
PUBLIKACJE
mail: j.owerczuk@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9932 pokój: 117
mail: m.sulima@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9927 pokój: 203
OBSZAR ZAINTERESOWAŃ NAUKOWYCH
Obszar zainteresowań badawczych dotyczy wiejskich terenów pogranicza polsko-białoruskiego w
aspekcie urbanistycznym, architektonicznym i społeczno-kulturowym. W szczególności badania
koncentrują się na idei domu pogranicza w kulturze wsi podlaskiej i jego przekształceń na tle aspektów
przestrzennych i kulturowo-społecznych. Dotyczą one zarówno architektury tradycyjnego domu
(zagospodarowanie siedliska, konstrukcja, dekoracje, organizacja przestrzeni zamieszkania, sprzęty,
meble) oraz związanych z nim wierzeń i obrzędów społeczności lokalnych.
Zainteresowania naukowe koncentrują się również wokół tematyki artedukacji, edukacji
architektonicznej i regionalnej najmłodszych, w zakresie kształtowania świadomości społecznej
dotyczącej przestrzeni i lokalnego środowiska kulturowego, co jest szczególnie pożądane w aspekcie jego
ochrony i zachowania.
Jest autorką ponad 30 publikacji naukowych, w tym monografii Dom pogranicza w kulturze wsi podlaskiej
i Podróże po drewnianym Podlasiu 2. Prowadzi zajęcia, wykłady i warsztaty architektoniczne,
współpracując z ośrodkami naukowymi i partnerami z otoczenia społeczno-kulturalnego. Prowadzi
zajęcia dydaktyczne i jest promotorem prac inżynierskich oraz magisterskich, pełniąc opieką
merytoryczną nad projektami studenckimi i dyplomowymi nagradzanymi w konkursach
architektonicznych i urbanistycznych.
Jest opiekunem naukowym SKN „mała ARCHITEKTURA”, które zajmuje się badaniami dotyczącymi metod
edukacji architektonicznej, aktywizując dzieci oraz osoby dorosłe w działania na rzecz architektury,
otaczającej przestrzeni i dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego. Projekty realizowane przez
Koło to m.in. książka Podróże po drewnianym Podlasiu, wydana przez Oficynę Wydawniczą PB, której
partnerem strategicznym było Województwo Podlaskie, mapa-przewodnik Multicultural Podlasie,
wydana przez Biuro Współpracy Międzynarodowej PB, czy publikacja Odkryj meczety w Bohonikach i
Kruszynianiach, wydana przez Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Kruszynianach, a jego działalność jest
doceniana i nagradzana m.in. przez Ogólnopolski Program Promocji Studenckiego Ruchu Narodowego
(StRuNa) pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, czy
Narodowe Centrum Kultury.
WYKSZTAŁCENIE
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej (nagroda za najlepszy dyplom roku Marszałka
województwa podlaskiego za pracę pt. „Centrum edukacji przyrodniczo-kulturowej Narwiańskiego Parku
Narodowego” w Kurowie)
mail: a.tokajuk@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9903 pokój: 215
Obszary zainteresowań naukowych:
– kształtowanie rozwiązań architektury mieszkaniowej wielorodzinnej i jednorodzinnej, m.in. w aspektach różnych standardów zabudowy, zrównoważonego rozwoju, dla osób młodych, itp.;
– rewitalizacja struktur miejskich, zabudowy mieszkaniowej i obiektów poprzemysłowych,
– zagadnienia teoretyczne związane z nurtem modernizmu w architekturze.
Wykształcenie: dr inż. arch., stopień doktora w dziedzinie nauk technicznych, dyscyplina architektura i urbanistyka, 2000, Politechnika Warszawska
Ważniejsze osiągnięcia zawodowe i naukowe:
Promotor pomocniczy doktorantki – arch. Raushan Atagulova, International Education Corporation (KazGasa), Kazachstan, praca doktorska: „Architectural renovation of industrial buildings using the example of large cities in Kazakhstan”, 2020-2024
Projekt badawczy własny zespołowy w Katedrze Architektury Mieszkaniowej WA PB (WZ/WA-IA/4/2020) nt.: „Kształtowanie współczesnego środowiska mieszkaniowego i struktur miejskich”, kierownik projektu
Projekt badawczy własny zespołowy w Katedrze Architektury Mieszkaniowej WA PB (WZ/WA-IA/4/2023) nt.: „Człowiek – przestrzeń – mieszkanie. Wybrane problemy kształtowania architektonicznego środowiska życia człowieka”, kierownik projektu
Ważniejsze osiągnięcia dydaktyczne :
Prowadzenie zajęć dydaktycznych w języku obcym, w uczelni zagranicznej w ramach programu Erasmus+ m.in. w:
– University Kebangsaan Malaysia, Faculty of Engineering and Built Environment, grudzień 2018
– Dokuz Eylul University, Izmir, Turcja, 10.05.2022 – 14.05.2022
– Instituto Politecnico de Viana de Castelo, Portugalia, 12.06.2023 – 16.06.2023
Działalność projektowa i realizacje:
projekty domów jednorodzinnych, obiektów usługowych i sakralnych
Publikacje (ważniejsze z lat 2019-2024):
A.Tokajuk, Multi-Family Buildings – Architectural Trends of the Last Three Decades in Poland, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, ISSN: 1757-899X, Volume 471, 2019, w bazie Scopus, WoS
A.Tokajuk,”Green” Podlasie Opera and Philharmonic in the City of Bialystok : Context – Idea – Architecture, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, ISSN: 1757-899X, Volume 471, 2019, w bazie Scopus, WoS
A.Tokajuk, Searching for Housing Model of 21st Century: Analysis of Chosen Polish and Dutch Concepts, IOP Earth and Environmental Science (EES), ISSN: 1755-1315, Volume 221, 2019, w bazie Scopus
A.Tokajuk, The Truth in Architecture as a Synthesis of Material and Ideas – Brick Architecture of Białystok, Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych PAN, T.3/2020, ss. 4-13, https://doi.org/10.35784/teka.2400, 2020
A.Tokajuk, Affordable modul house – modernity and tradition. Teka Komisji Architektury, Urbanistyki I Studiów Krajobrazowych, Polska Akademia Nauk – Oddział w Lublinie , vol. 18, nr 1, 2022, s. 28-33, DOI:10.35784/teka.
A.Tokajuk, Housing for Young – New Ideas. Teka Komisji Architektury, Urbanistyki I Studiów Krajobrazowych, Polska Akademia Nauk – Oddział w Lublinie , vol. 18, nr 2, 2022, s. 32-40, DOI:10.35784/teka.3369
A.Tokajuk, Two Experimental Housing Concepts from Amsterdam – Comparative Analysis; Architecturae et Artibus; Politechnika Białostocka, vol. 14, nr 4, 2022, s. 106-116, DOI:10.24427/aea-2022-vol14-no4-08
A.Tokajuk, Optimization of the functional concept of the minimum apartment – a study on a selected example. The role of functional details, Budownictwo i Architektura, Politechnika Lubelska Wydział Budownictwa i Architektury, vol. 22, nr 1, 2023, s. 15-24, DOI:10.35784/bud-arch.3362
A.Tokajuk, R. Amangeldikyzy, D. Amandykova,(współautor), Architectural renovation of industrial buildings on the example of large cities of Kazakhstan., Future Cities and Environment, vol. 9, 2023, s. 1-15, DOI:10.5334/fce.172
Nagrody
za prace dyplomowe – promotor dr inż. arch. Andrzej Tokajuk, m.in.:
Aleksandra Skorupa – za dyplom magisterski „Schronisko dla ofiar przemocy domowej z centrum aktywizacji zawodowej” – Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku, 2021,
Kinga Wiśniewska – za dyplom inżynierski „Budynek plombowy” – Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku, 2023,
Michał Rafałko – za dyplom Budynek mieszkalny wielorodzinny – I Nagroda w konkursie SARP, 2018
mail: karolina.misiuk@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 99 07 pokój: 213
Obszar zainteresowań naukowych koncentruje się na architekturze mieszkaniowej, jednak w
kręgu zainteresowań znajdują się również architektura wernakularna, architektura obiektów basenowych,
a także dostępność w kontekście projektowania przestrzeni uniwersalnych.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Studiowała również na Universidad
Politécnica de Madrid oraz Universidad Politécnica de Cartagena.
Doświadczenie zawodowe to kilkuletnia praktyka w zakresie projektowania architektonicznego
oraz projektowania wnętrz. W dorobku zawodowym znajdują się liczne projekty architektoniczne o
różnorodnym charakterze, realizowane zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Jednym z
najważniejszych osiągnięć jest projekt budynku mieszkalnego wielorodzinnego z zespołem basenowym,
zrealizowany w 2024 roku w Port Ghalib w Egipcie. W ramach działalności zawodowej współpracowała z
polskimi i zagranicznymi biurami architektonicznymi, koncentrując się głównie na projektach domów
jednorodzinnych. Od 2018 roku prowadzona jest współpraca z hiszpańskim biurem Carlos Manzano
Arquitectos, w ramach której realizowane są opracowania graficzne projektów architektonicznych.
Dorobek naukowy oraz prowadzone badania naukowe dotyczą rewitalizacji obiektów
przemysłowych, architektury mieszkaniowej w tym architektury wernakularnej, a także architektury
obiektów sportowych w szczególności pływalni.
Publikacje:
1. Misiuk Karolina: Rewitalizacja zespołów przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku na przykładzie
fabryki Beckera w Białymstoku, Architektura Urbanistyka Architektura Wnętrz, 2023, nr 16, s.39-
52. DOI:10.21008/j.2658-2619.2023.16.3
2. BLENDED INTENSIVE COURSE (BIP), VERNACULAR CONSTRUCTION IN EUROPE AND
ENVIRONMENTAL SUSTAINABILITY. HIGHLIGHTS., DOI: 10.21125/inted.2024.1282, Conference: 18th
International Technology, Education and Development Conference at Valencia
mail: m.wiercinska@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 99 30 pokój: 115
Milena Wiercińska jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Jej zainteresowania naukowe dotyczą relacji formy architektonicznej z konstrukcją oraz metod projektowania wstępnego przeznaczonych dla architektów. Szczególną uwagę poświęca prowadzeniu zajęć dydaktycznych z przedmiotów technicznych, w sposób rozwijający kreatywność oraz odwagę w intuicyjnych metodach poszukiwania formy architektonicznej.
Zajmuje się projektowaniem architektury oraz wnętrz, w szczególności przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych.
Działalność naukową prowadzi w dyscyplinie architektura i urbanistyka.
mail: k.woszczenko@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 99 32 pokój: 117
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (2019). Od 2020 roku pracownik naukowo-dydaktyczny WA PB (dyscyplina architektura i urbanistyka). Prowadzi badania naukowe dotyczące architektury zabytkowej ze szczególnym uwzględnieniem architektury sakralnej i wpływu teologii na jej kształtowanie. Jej zainteresowania naukowe obejmują także tematykę koloru w architekturze, renowacji zabytków, zachowania dziedzictwa kulturowego oraz architektury wernakularnej.
PUBLIKACJE
mail: h.lapinska@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 99 28 pokój: 205
OBSZAR ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH
WYKSZTAŁCENIE
WAŻNIEJSZE PROJEKTY ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE I REALIZACJE (OPRACOWANIA ZESPOŁOWE POWSTAŁE NA WAPB
WAŻNIEJSZE OPRACOWANIA URBANISTYCZNE (OPRACOWANIA ZESPOŁOWE)
WAŻNIEJSZE PROJEKTY ARCHITEKTONICZNE I REALIZACJE (OPRACOWANIA INDYWIDUALNE)
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
KIEROWANIE ZESPOŁAMI, NAGRODZONYMI W MIĘDZYNARODOWYCH I KRAJOWYCH KONKURSACH ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNYCH
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
MONOGRAFIE, ROZDZIAŁY W MONOGRAFII
PUBLIKACJE NAUKOWE W MIĘDZYNARODOWYCH CZASOPISMACH I RECENZOWANYCH WYDAWNICTWACH KONFERENCYJNYCH
PUBLIKACJE NAUKOWE W KRAJOWYCH CZASOPISMACH I RECENZOWANYCH WYDAWNICTWACH KONFERENCYJNYCH
mail: lodzinski@o2.pl, tel. wew.: 746 9903 pokój: 215
Studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej i Politechniki Warszawskiej. Od 1991 r. związany z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej. Początkowo pracownik Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby, obecnie Katedry Architektury Mieszkaniowej.
Rozprawa doktorska w 2003 r. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod tytułem „Ład przestrzeni zabudowy mieszkaniowej małego miasta na przykładzie Supraśla”. W swojej pracy naukowej zajmuje się problematyką warsztatu zawodowego architekta związanego z rysunkiem odręcznym.
Zajmuje się projektowaniem architektonicznym, dydaktyką, rysunkiem. Promotor ponad stu prac licencjackich i magisterskich w tym ośmiu nagrodzonych. W 1992 r. I nagroda SARP w konkursie na budynek plombowy w centrum Białegostoku.
Ważniejsze zaprojektowane obiekty:
mail: j.zarnowiecka@pb.edu.pl, tel. wew.: 746 9963 pokój: 134
WYKSZTAŁCENIE
Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 1990 roku obroniła pracę doktorską pt. Możliwości i uwarunkowania stosowania tradycji regionalnych we współczesnej zabudowie zagrodowej (na przykładzie regionu północno-wschodniego), przygotowaną pod kierunkiem prof. Tadeusza Kachniarza.
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Pracuje na Wydziale Architektury PB od 1979 roku. W latach 2006-2011 pełniła obowiązki kierownika Katedry Projektowania Architektonicznego, a także opiekuna naukowego studentów odbywających staże asystenckie w Katedrze. W latach 1993-1996, 2007-2008, 2008-2012 pełniła funkcję Prodziekana ds. Studenckich i Dydaktyki.
Obecnie prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu kompozycji architektonicznej, projektowania architektonicznego i projektowania wnętrz. Prowadziła kilkukrotnie warsztaty i zajęcia za granicą w Mińsku i w Lubljanie. Jest promotorem ponad 200 prac dyplomowych, w tym 2 prac wykonanych na studiach podyplomowych, blisko 160 prac dyplomowych magisterskich i blisko 50 prac dyplomowych inżynierskich. Wiele z nich było nominowanych do nagród, zostało nagrodzonych i wyróżnionych, w tym w konkursach: Ministra Infrastruktury, „O nową myśl architektoniczną” (SARP/O Białystok), NOT O/Białystok, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku.
Jest autorem i współautorem ponad 20 projektów w tym planów zagospodarowania przestrzennego, budynków mieszkalnych i usługowych oraz zespołów zabudowy mieszkaniowej.
PUBLIKACJE
Jest autorem ponad 70 publikacji naukowych, w tym około 20 współautorskich także z udziałem Magistrantów. Wśród publikacji najważniejsze to trzy monografie: autorska Przestrzeń informatyczna i architektura regionalna. Rozpoznanie komputerowych metod analizy, oceny i wspomagania projektowania architektury regionalnej wydana w 2004 roku oraz dwie współautorskie: Dziecko w świecie dorosłych. Projektowanie wnętrz mieszkalnych z uwzględnieniem cech psychofizycznych człowieka z 2009 roku i Dom dla studenta. Projektowanie architektoniczne wnętrz pokoju w akademiku z 2017 roku. Unikalnym dorobkiem jest Baza danych o architekturze regionalnej północno-wschodniej Polski, dostępna pod adresem: www.pb.edu.pl/regionalizm.
Prowadziła badania naukowe dotyczące architektury regionalnej. Po czym zainteresowania swoje skierowała na aspekty psychologiczne projektowania architektury wnętrz. Była kierownikiem (ze strony polskiej) dwóch Programów Współpracy Międzynarodowej pomiędzy Wydziałem Architektury BNTU w Mińsku i Wydziałem Architektury PB, realizowanych w latach 2010-2014 oraz 2016-2018. Podczas prelekcji krajowych i zagranicznych (Eindhoven, Glasgow, Wiedeń, Mińsk, Paryż, Liverpool, Weimar, Lizbona, Wilno, Lubljana, Dhulikhel), popularyzuje wiedzę o architekturze regionalnej oraz wpływie reprezentowanego typu osobowości na kształtowanie wnętrz mieszkalnych. Była redaktorem naukowym Zeszytów Naukowych Architektura Nr 20 (2007) i Nr 21 (2008), a także współredaktorem naukowym publikacji Nauka – architektura – edukacja (2006). Wykonała szereg recenzji i opinii, w tym pięciu prac kandydackich z Wydział Architektury Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Mińsku (1999 – 2004), a także sześciu projektów badawczych (tzw. badania własne, 1997 – 2004).
Wielokrotnie członek i sekretarz komitetu organizacyjnego konferencji, w tym: Konferencji Komputer w projektowaniu i dydaktyce, Naukowej Konferencji Kierunki planowania przestrzennego i architektury współczesnej wsi, Międzynarodowej Konferencji Naukowej EUROPA-REGION-TURYSTYKA, ECAADE Hybrid Environment for Architecture Workshop and Regional Conference.
ZESTAWIENIE OBECNOŚCI PRACOWNIKÓW KAMiU w sem. letnim r. akad. 2024-25:
730KB załaduje się w nowym oknie (plik trzystronnicowy)
Terminy aktualnych konsultacji znajdują się również w systemie USOS w profilach nauczycieli.