Pracownicy Katedry reprezentują szeroką aktywność zarówno w sferze projektowania architektury wnętrz i form użytkowych, jak i wypowiedzi artystycznych związanych z malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, performancem, instalacją, realizacjami multimedialnymi i nowymi technologiami druku cyfrowego 3D. Ich
zainteresowania twórcze oscylują wokół realizacji związanych z zagadnieniami przestrzennymi w formie teoretycznej czy modelowej, jak też wykonawczej. Wśród nich możemy wskazać zarówno wystawy, aranżacje przestrzenne, jak też zrealizowane według autorskich projektów wnętrza prywatnych domów, instytucji użyteczności publicznej i obiektów sakralnych. Swoje duże doświadczenie zawodowe z powodzeniem wykorzystują w pracy dydaktycznej dzieląc się nim ze studentami na zasadach partnerskich, dzięki czemu pełniej przygotowują ich do przyszłej pracy.
Zakres nauczania obejmuje: podstawy kompozycji i teorię barwy, architekturę wnętrz, wystawiennictwo, wzornictwo, meblarstwo i kształcenie ogólnoplastyczne jak rysunek, grafika, malarstwo, rzeźba.
Głównym zadaniem dydaktycznym w pracy Katedry jest zbudowanie bazy teoretyczno – praktycznej w zakresie operowania formą, przestrzenią, kolorem i światłem, świadomego projektowania i komponowania oraz wiedzy realizacyjnej. Celem programów dydaktycznych jest kształtowanie umiejętności kreatywnego działania
na płaszczyźnie i w przestrzeni z pełną świadomością możliwych środków plastycznych, materiałowych, technologicznych.
W celu propagowania swego dorobku, pracownicy, oprócz przygotowywania krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych, biorą udział w lokalnych wydarzeniach, jak coroczna edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Dzień Dizajnu czy konkurs Technotalenty.
Celem pracy Katedry jest rozwój artystyczny, który ma być znaczącym wkładem w kulturę naszego regionu.