Wydział Architektury PB

Pracownicy

dr hab. Andrzej Dworakowski prof. PB
Urodził się w 1954 r. w Lidzbarku Warmińskim. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975–1980. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. A. Rudzińskiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. T. Pągowskiej. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku,
malarstwa, scenografii oraz wystawiennictwa. Uczestniczył w dwudziestu wystawach krajowych. Brał udział w wystawach międzynarodowych (Jugosławia, Wielka Brytania, Turcja, Niemcy, Holandia). Rysunki i grafiki prezentował na wystawach polskiej sztuki (Niemcy, Węgry, Włochy). W latach 1980–2015 miał 40 prezentacji indywidualnych, m.in. w 1984 – Galeria Sztuki Uniwersytetu Albany, stan Nowy York, USA; 1998 – Sielska Gallery, Strasburg, Francja; 1991 – Grodno, Białoruś; 1999 – Galeria, EI, Elbląg; 2002 – Forum Fabricum” t6dz; w latach 1981–2015 – 14 wystaw w Galerii Arsenał, Białystok. Uczestniczył w wystawach poplenerowych, środowiskowych i tematycznych, jest autorem kilkudziesięciu scenografii w teatrach lalek: Rzeszów, Kielce, Szczecin, Warszawa, Lublin, Białystok, Toruń, Poznań. Od 29 lat związany z Katedrą Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
 
 
dr hab. Tomasz M. Kukawski, prof. PB
Urodził się w 1964 r. w Sejnach. Studia: 1982–1987 na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, 1987–1991 na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Romana Artymowskiego.
Od 30 lat zajmuje się przede wszystkim grafiką, ale również architekturą, projektowaniem wnętrz i mebli, projektowaniem graficznym, malarstwem, rysunkiem. Od 1988 r. pracuje na Wydziale Architektury PB, obecnie jest profesorem nzw. w Katedrze Sztuki (od 2003 r.) – kieruje Pracownią Grafiki Artystycznej na kierunku Grafika.
Miał kilkanaście prezentacji indywidualnych w Polsce, Niemczech, USA oraz na Białorusi. W latach 1990–2021 udział w ponad 340 wystawach i konkursach graficznych (Anglia, Argentyna, Austria, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chiny, Czechy, Egipt, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indonezja, Irlandia Płn., Japonia, Kanada, Korea, Macedonia, Niemcy, Nowa Zelandia, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Tajlandia, Węgry, Włochy, USA). Współtwórca i organizator projektu „Graficzny Białystok”.
Zdobył 13 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych. Prace w licznych muzeach na całym świecie, kolekcjach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
 
 
dr hab. Waldemar Regucki, prof. PB 
Urodził się w1957 r. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. Studia w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książkowej w Lipsku/Niemcy. Dyplom w1983 r. w specjalizacji grafika użytkowa. Od 1988 r. pracuje w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Doktorat w1997 r., habilitacja w 2014 r. na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Adiunkt Katedry Sztuki kierunku Grafika na Wydziale Architektury PB. Zajmuje się projektowaniem graficznym, typografią i liternictwem. Unikatowe grafiki – cynografy wykonuje w technice własnej, które prezentował w Niemczech, Francji i Japonii oraz na wystawach krajowych, m.in.: 1995 Galeria PB Cynografy – Białystok; 1996 Instytut Polski Cynografy – Düsseldorf (D); Galeria Pryzmat – Kraków; 1998 Galeria Arsenał – Białystok; 2002 Wollhalle Galerie – Güstrow (D); 2004 Realizacja plenerowa Plus-Minus – Salins-les-Baines (F), Aula WARP Oswajanie przestrzeni Białystok; 2005 Muzeum Podlaskie Ślad – Białystok; 2008 Wystawa Książki Artystów Polski Wschodniej i Polonii, Biblioteka Narodowa w Warszawie, 2010 Cynografy w kolekcji – Polska Książka Artystyczna z przełomu XX i XXI wieku – Łódź; 2011 Musashino Art University „Cynografy na wystawie – Polska Książka Artystyczna z przełomu XX i XXI wieku” – Tokio (Japonia), Galeria Spodki Cynografy 2011- Białystok; 2012 KORESPONDENCJA 9. MFSK, 2012 „Grafika i Edukacja. Polskie uczelnie artystyczne.” Pałac Sztuki MTG – Kraków, 2012 Wystawa „V Graficzny Białystok. 2012 Wystawa Białowieskie Spotkania Grafików 2008–2012” Białystok. 2013 Wystawa indywidualna „GRAFIKA-CYNOGRAFY” Galeria N’69, Warszawa. 2013 „Wykładowcy Katedry Sztuki WAPB” w Polsko-Japońskiej WSTK Warszawa, 2013 Wystawa „Białystok v Ostrave” Galeria KORIDOR, Ostrava. 2019 Wystawa „Absolwenci i Goście”, Galeria Centrum Kultury i Rekreacji, Supraśl. 2020 Wystawa indywidualna „CYNOGRAFY AD 2020”, Galeria Fundacji Vexilla Regis, Białystok.
 
 
dr Urszula Gireń
Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej w tym rozwiązań drukowanych i cyfrowych. Wykształcenie zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w której również pracowała jako asystentka w pracowni plakatu. Tworzy publikacje oraz identyfikacje wizualne obejmujące systemy kompozycyjne, kolorystyczne i typograficzne. Doświadczenie praktyczne zdobyła współpracując ze studiami projektowymi, agencjami reklamowymi oraz agencjami interaktywnymi. Pracując w dużych zespołach nad projektami na urządzenia cyfrowe zapoznała się z tworzeniem klarownych, skutecznych i intuicyjnych rozwiązań graficznych. Inny rodzaj doświadczeń projektowych przyniosła współpraca z instytucjami kultury, nauki oraz z wydawnictwami m.in. Wydawnictwem Literackim, Znakiem, Rebisem, Wydawnictwem Kobiecym, Wydawnictwem Poznańskim, PWN-em, czy Wydawnictwem Zysk i S-ka. Pojawiły się tutaj odmienne cele, standardy, weryfikacje.
Aktualnie prowadzona działalność edukacyjna na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej przyczyniła się do uporządkowania zdobytej dotychczas wiedzy, zmotywowała ją do poszukiwań coraz lepszych rozwiązań projektowych i bycia na bieżąco z dedykowanymi do tego narzędziami. Najważniejszym celem w pracy edukacyjnej stało się przekazanie skutecznej, praktycznej wiedzy z zakresu grafiki użytkowej. Z kolei prace naukowe i badawcze poświęca historii projektowania, typografii oraz analizie początków projektowania publikacji w Europie.

 

 
dr Marek Świrydowicz
Urodził się w 1970 r. w Białymstoku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Od 1994 r. studia na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP. Dyplom ze scenografii w 2002 r., scenografia do „Makbeta” W. Szekspira, w reżyserii T. Obary w Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie. Od 2003 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. W 2013 r. doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Od 2013 r. do 2018 r. pracuje jako adiunkt w Katedrze Grafiki na Wydziale Architektury PB. Od 2020 r. Adiunkt w Instytucie Sztuki PB.
Autor 13 wystaw indywidualnych, w tym trzech zagranicznych (w Turcji w Eskiehir, w Portugalii w Évora oraz w Hiszpanii w Jerez). W latach 2015, 2016, 2018 prowadził autorskie warsztaty rysunkowe w ramach programu Erasmus, w Turcji – Anadolu Üniversitesi, Faculty of Architecture, w Portugalii w Universidade de
Évora, Departamento de Arquitectura, w Hiszpanii w Escuela de Arte de Jerez, Faculty of Graphic Design.
 
 
dr Magdalena Toczydłowska-Talarczyk
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła dwa kierunki: Grafikę Warsztatową, specjalizacja Litografia oraz Projektowanie Graficzne. Od 2010 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania graficznego. Od 2013 r. współzałożycielka i członkini fundacji artLAB. Działalność fundacji skupia się na upowszechnianiu oraz kreowaniu wydarzeń artystycznych skierowanych głównie do najmłodszych, a tworzą ją osoby aktywnie działające od kilku lat w dziedzinie sztuk plastycznych w woj. podlaskim.
Projektuje dla wydawnictw, instytucji kultury, teatrów. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych; min w Ostravie, Toruniu, Katowicach, Łodzi, Białymstoku oraz realizowała również stypendia m.in. Stypendium Prezydenta Białegostoku czy Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego. W pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim książką artystyczną, picturebookiem oraz ilustracją.
 
 
dr inż. arch. mgr Sławomir Wojtkiewicz 
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W roku 2004 na Wydziale Architektury obronił z wyróżnieniem pracę dyplomową magisterską pt. „Stary Zamek w Grodnie”, za którą otrzymał nagrodę SARP za najlepszy dyplom w roku 2004, nagrodę Ministra Infrastruktury oraz nominację do nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego za najlepszy architektoniczny dyplom roku 2004. W roku 2019 obronił z wyróżnieniem pracę dyplomową magisterską pt. „Apoptoza” na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kierunek malarstwo w pracowni prof. A. Dymitrowicza oraz prof. P. Pintala. W roku 2011 uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta za rozprawę pt. „Współczesna architektura jednorodzinna w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej w latach 1950–2009”.
Autor projektów architektonicznych głównie w obszarze architektury mieszkaniowej oraz wnętrz. Doświadczenie zawodowe architektoniczne zdobywał w kraju i zagranicą min. w Szkocji (2006) oraz Arabii Saudyjskiej (2008–2009). Autor kilkunastu artykułów naukowych oraz promotor kilkudziesięciu prac inżynierskich oraz magisterskich nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach branżowych.
Od roku 2014 równolegle do architektury uprawia malarstwo. Jego prace plastyczne znajdują się w kolekcjach prywatnych i w przestrzeni publicznej w tym muzealnej. Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, uprawniony architekt oraz członek stowarzyszeń artystycznych jak i naukowych.
 
 
mgr Łukasz Gireń
Urodził się w 1976 roku, w piątek trzynastego w Białymstoku. Ukończył studia na ASP w Poznaniu. Uzyskał dyplom z Grafiki Warsztatowej w Katedrze Grafiki w 2002 roku.
Od 2003 roku uczył rysunku i malarstwa w następujących placówkach: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Sportowe – nauczyciel plastyki, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, Europejska Szkoła Biznesu i Administracji w Białymstoku, Policealne Studium Plastyczne w Białymstoku, Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, Artea Otwarta Przestrzeń Artystyczna.
We własnej firmie Pracownia przygotowywał młodzież do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie artystyczne w Polsce i za granicą. Odniósł na tym polu duże sukcesy.
Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego.
Od 2019 roku jest nauczycielem rysunku na kierunku Grafika Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
Współautor wystawy dawnych grafik pt. Fragmenty widzianego świata w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku w 2015 roku.
W ciągu wielu lat pracy stworzył własny, sprawdzony w praktyce i stale doskonalony program nauczania rysunku i malarstwa, oparty o naukę obserwacji natury. Nie bez znaczenia dla tej autorskiej metody jest rozwój percepcji uwidaczniający się w dziejach sztuki. Aby go zgłębić, udał się w podróże artystyczne do Włoch, Francji i Niderlandów. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Lubi naturę, muzykę dub i spokojną przestrzeń.
 
Działalność artystyczna
 
mgr Grzegorz Radziewicz 
Urodzony w 1976 roku w Białymstoku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem wielkoformatowym w tym muralem oraz grafiką artystyczną oraz performansem. Prezentował swoje obrazy oraz grafiki na 30 wystawach indywidualnych oraz ponad 80 wystawach zbiorowych. Pokazywał swoje prace w Polsce, USA, Anglii, Portugalii, Japonii. Oprócz szeroko rozumianego malarstwa i grafiki często działa na pograniczu sztuk plastycznych z poezją, muzyką oraz teatrem.
W swojej twórczości porusza problematykę czasu i przemijania. Jego obrazy utrzymane w wyblakłej kolorystyce mogą kojarzyć się ze starą, podniszczoną fotografią. Przenoszą odbiorcę w nieistniejącą, fantasmagoryczną przestrzeń pełną machin latających, niemożliwych konstrukcji, melancholijnych kobiet i anonimowych, symbolicznych postaci męskich. Drobiazgowo namalowane latające statki wydają się stać w miejscu i powtarzać za artystą pytania o upływający czas. Od strony technicznej struktura obrazu jest urozmaicona bogatą fakturą oraz wysmakowaną, często monochromatyczną kolorystyką.
 
 
mgr inż. arch. Bogdan Suprun 
Urodził się w 1966 r. W 1991 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Od blisko 30 lat zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym. Do dnia dzisiejszego udział w realizacji (w dużej części realizacje autorskie) około 300 publikacji albumowych i książkowych oraz wielu wystaw. Wieloletnia współpraca z instytucjami kultury i artystami w Polsce m.in. Muzeum Podlaskim w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza, Muzeum Sleńdzińskich w Białymstoku, Teatrem im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatrem Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi. Od 2008 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej w Instytucie Sztuki Katedra Grafiki, gdzie prowadzi zajęcia z grafiki edytorskiej oraz warsztaty komputerowe.
 
 
mgr Katarzyna Zabłocka
Od 2000 r. absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu/Wydział Sztuk Pięknych/Kierunek Artystyczno-Pedagogiczny/Specjalizacja Plastyka Intermedialna. Od 2005 r. nauczyciel w Liceum Plastycznym im. A. Grottgera w Supraślu, Pracownia realizacji intermedialnych. Od 2010 r. prowadzi zajęcia Fotografii i Grafiki Multimedialnej na kierunku Grafika Wydziału Architektury PB. Lider i trener Programu Filmoteka Szkolna, Mentor w Programie KultHurra!. Członek Rady Nauczycieli Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Autorka scenariuszy zajęć filmowych dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Twórca nowej Podstawy Programowej dla szkolnictwa artystycznego w Polsce – Realizacje Intermedialne.
Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych,  kurator projektów artystycznych z zakresu sztuk wizualnych. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego. Laureatka: Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2015 r., Nagrody indywidualnej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie 2015 r. oraz laureatka Wyróżnienia „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej 2015 r.
 
× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.