Wydział Architektury PB

Koła naukowe

KOŁA NAUKOWE

Koło Naukowe Forma, działające przy Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, to przestrzeń, w której studenci mogą rozwijać swoje pasje związane z projektowaniem oraz sztuką, a także poszerzać wiedzę i umiejętności praktyczne. Działania koła koncentrują się na kreatywnym i interdyscyplinarnym podejściu do szeroko rozumianego designu, a jego członkowie aktywnie uczestniczą w projektach i wydarzeniach wzbogacających ich edukację oraz rozwijających kompetencje twórcze.

Forma wyróżnia się współpracą z podmiotami reprezentującymi różne środowiska; akademickie, kulturalne i przedsiębiorcze. Nawiązaliśmy kontakt z innymi uczelniami (m.in. z VDTK w Wilnie), a także z kołami naukowymi (np. Koło TOK przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu). Ponadto, angażujemy się w różnorodne projekty kulturalne i edukacyjne z instytucjami, takimi jak Galeria Arsenał w Białymstoku, oraz we współpracę z firmami z branży projektowej, m.in. Wiór i Forbo. Wspólnie z partnerami realizujemy wystawy, warsztaty, szkolenia i wyjazdy studyjne, które pozwalają studentom lepiej zrozumieć środowisko pracy w dziedzinach kreatywnych oraz nawiązać kontakty branżowe.

Dzięki działalności Koła Naukowego Forma, studenci Wydziału Architektury PB mogą nie tylko zdobywać cenne doświadczenia i umiejętności, lecz także przyczyniać się do rozwoju lokalnej sceny projektowej.

Opiekunką naukową koła jest Aleksandra Jakuć (Katedra Sztuk Projektowych WA PB), a prezesem Bartosz Skarżyński. 

Przykłady ostatnio zrealizowanych przedsięwzięć:

2024 – Laboratorium Badań nad Szczęściem. Sąsiedzkość Natury w Białymstoku. – projekt zrealizowany we współpracy z Galerią Arsenał, Goethe Institut, Fundacją Bęc Zmiana
2023 – Wyjazd Studyjny na targi Salone de Mobile do Mediolanu (research współczesnych międzynarodowych trendów projektowych)
2023 – Wyjazd Studyjny do Poznania: szkolenie w firmie NOTI, noo.ma, odwiedziny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu 
2023 – Międzynarodowe warsztaty studenckie re-definition zrealizowane we współpracy z wykładowcami i studentami VDTK w Wilnie oraz firmą FORBO

Skontaktuj się z nami: forma.kolo.pb@gmail.com

Powstało w celu eksplorowania szeroko pojętej tematyki urbanistycznej, związanej z funkcjonowaniem oraz przekształceniami miast oraz innymi aspektami doświadczania przestrzeni.
Spotkania: pok. 201 lub hala WA.
Link do strony: SKN Koło-Miasta
Celem jest praktyczne poszerzenie wiedzy na temat ekologicznej architektury, alternatywnego wykorzystania materiałów oraz projektowania energooszczędnego, w tym zagadnień architektury low-tech. Studenci korzystają z Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnych, gdzie mogą zapoznawać się z technologiami energooszczędnymi oraz weryfikować swoje projekty.

Studenckie Koło Naukowe powstało w roku 2010 roku na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Koło jest otwarte na studentów wszystkich kierunków – dzięki interdyscyplinarności możemy w naszej działalności łączyć różne umiejętności. Podczas cotygodniowych spotkań realizowane są studyjne sesje fotograficzne oraz plenerowe. Skupiamy się na kształceniu umiejętności fotografowania i obróbki zdjęć cyfrowych. Formuła spotkań jest dość luźna, kładziemy duży nacisk na dostosowywanie tematyki zajęć do oczekiwań ich uczestników.
W przygotowywaniu programu pracy koła bardzo ważna jest edukacja i przekazywanie zarówno wiedzy jak i umiejętności jego członkom. Dysponujemy w pełni wyposażoną pracownią do fotografii studyjnej, która pozwala nam na realizację wielu ciekawych i wymagających pomysłów. Najczęściej realizowane są prace wspierające projektowanie graficzne na kierunku grafika. Studenci kierunku projektowanie wnętrz kreatywnie dokumentują swoje prace z zakresu wzornictwa i uczą się fotografować wnętrza architektoniczne. Studenci kierunku architektura uczą się fotografii architektury. Główne sfery naszych zainteresowań to szeroko pojęta tematyka fotografii cyfrowej oraz analogowej. Staramy się rozwijać nie tylko umiejętności manualne, ale również wiedzę teoretyczną związaną m.in. z kompozycją, barwami czy historią fotografii. Poza nauką różnych zagadnień teoretycznych i technicznych, związanych z fotografią oraz rozwojem zdolności artystycznych, planujemy także organizacją wydarzeń takich jak pokazy i wystawy. Dzięki zdobytej dotychczas wiedzy i doświadczeniu członków koła oraz profesjonalnej pracowni jesteśmy w stanie sprostać coraz ciekawszym wyzwaniom. Aby dołączyć do koła nie jest wymagane posiadanie własnego sprzętu. Jedyne, czego oczekujemy to zaangażowanie, ciekawość i pasja.

Spotkania koła odbywają się w sali 303/atelier/ w budynku Wydziału Architektury lub w plenerach.
Opiekun SKN CIEMNIA: mgr Katarzyna Zabłocka / k.zablocka@pb.edu.pl / tel. 501 072 361
Przewodnicząca SKN CIEMNIA: Agata Sawicka / agatasawicka480@gmail.com / tel.784 494 566

Link do strony: SKN Ciemnia

Wykorzystuje aparaturę i oprogramowanie AuReLa.
Spotkania: pracownia komputerowa 304.
Link do strony: SKN CAVE
Facebook: CAVE Facebook
Nastawione na pogłębienie umiejętności warsztatowych w zakresie rysunku i grafiki.
Link do strony: SKN WARSZTAT
Koło prowadzi badania dotyczące roli i potrzeb dzieci w przestrzeni miejskiej oraz metod edukacji architektonicznej. Skupia się na znaczeniu lokalnego dziedzictwa i roli materialnych i duchowych śladów przeszłości w budowaniu tożsamości wśród najmłodszych.

Nagrody i wyróżnienia Koła „mała ARCHITEKTURA”:

• Główna nagroda PROJEKT ROKU 2020 w ogólnopolskim konkursie StRuNa dla kół naukowych i organizacji studenckich realizowanym pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla książki „Podróże po drewnianym Podlasiu”.

• Nagroda specjalna HUMAN w ogólnopolskim konkursie StRuNa dla kół naukowych i organizacji studenckich realizowanym pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla książki „Podróże po drewnianym Podlasiu”.

• Nagroda oraz wyróżnienie w konkursie „Pomysłobranie” – „Znajdź sposób na patriotyzm” za scenariusze z inspirującym pomysłem na działania w zakresie edukacji patriotycznej i prospołecznej, skupionej wokół symboli kulturowych. Nagrodzone scenariusze zostały opublikowane w publikacji online „Barwy Wspólne – Inspiracje” i wydane przez Narodowe Centrum Kultury, 2020.

• Nagroda przyznana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za zaangażowanie w promowanie dziedzictwa kulturowego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019.

• Nagroda Narodowego Centrum Kultury za udział w konkursie „Odkryj swój skarb”! (wydarzenie „Bogata w makatki drewniana chatka dziadka babki” znalazło się w publikacji najlepszych inicjatyw edukacyjno-kulturalnych pt. „Lokalne inspiracje” 2019.

Publikacje:

• Opracowanie publikacji „Odkryj meczety w Bohonikach i Kruszynianach”, (dr M. Sulima, A. Buczyńska, A. Dmochowska, I. Chowańska, N. Maleńka, P. Zglecz), wydawca Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Kruszyniany, 2024.

• Opracowanie mapy-przewodnika Multicultural Podlasie: dr Sulima M., Karwowska S., Kołodziejczyk D., Komuda S., Kopeć M., zrealizowanej na potrzeby Biura Współpracy Międzynawowej Politechniki Białostockiej, 2022.

• Opracowanie i wydanie książki pt. „Podróże po drewnianym Podlasiu”. Książka została wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Białostockiej. Przeprowadzono rozeznanie marketingowe i publikacją zainteresowano Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który dofinansował wydruk egzemplarzy w celach promocyjnych: M. Sulima i koło naukowe mała ARCHITEKTURA, Podróże po drewnianym Podlasiu, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, 2020.

• Publikacja artykułu „Szanse i zagrożenia architektury dworców kolejowych małych miast (na przykładzie dworców z powiatu sokolskiego)”; M. Białous, D. Chrzanowska, W. Litwin, dr M. Sulima,
(w) Małe miasta. Blaski i cienie / Zemło Mariusz (red.), Acta Collegii Suprasliensis, 2023, vol. 33, Białystok, Uniwersytet w Białymstoku.

Ważniejsze przedsięwzięcia:

• Organizacja wydarzenia „Podlaskie Let’s go outside” w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku wraz z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną (2019).

• Udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2019 oraz organizacja wydarzenia: „Bogata w makatki drewniana chatka dziadka i babki” wraz z Fundacją „Ocalamy Soce i okolice od zapomnienia” oraz Narwiańskim Ośrodkiem Kultury.

• Organizacja warsztatów architektonicznych dla dzieci w Łapach Osse pt. „Zrób se Osse”, wraz z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki (2019).

• Uczestnictwo opiekuna i zarządu koła „mała ARCHITEKTURA” w East Design Days na Wydziale Architektury PB i prezentacja pt. „Architektura oczami dziecka” (2020).

• Udział w wydarzeniach i działaniach promujących publikację „Podróże po drewnianym Podlasiu”, m.in. udział w coniedzielnej audycji pt. „Bajkowy Południk” w Polskim Radio Białystok, promującej książkę i prezentacja 15 wsi z przewodnika, udział w audycji Niedzielny pranek RDC w warszawskim Radio dla Ciebie, wywiad telewizyjny dla Geekstok na temat książki „Podróże po drewnianym Podlasiu”, dziedzictwa kulturowego Podlasia oraz edukacji jako jednej z form ochrony dziedzictwa materialnego i duchowego (2020).

• Udział w VI Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych organizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i prezentacja referatu pt. „Architektura oczami dziecka. O edukacji architektonicznej i regionalnej” (2020).

• Udział w konkursie „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywa gospodarki wodnej na polskiej wsi”, organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, w tym prezentacja architektury drewnianego młyna wodnego z miejscowości Rudka w gminie Korycin (2021).

• Opracowanie i prowadzenie zajęć związanych z edukacją architektoniczną w programie edukacyjnym „Kształtowanie Przestrzeni”, org. Fundacja Promocji Architektury Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (2021, 2022).

• Udział w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki i prowadzanie warsztatów architektonicznych i urbanistycznych z dziećmi ze szkół podstawowych, m.in.: „Meblujemy ścianki” 2024, „ARCHIzabawy” 2023, „W labiryncie miasta” 2022.

• Udział w Wielkiej Konferencji Kół Naukowych organizowanej przez Politechnikę Białostocką (K. Zalewska, K. Barszczewski), (październik 2022).

• Udział w projekcie „Na ratunek starym domom” koordynowanym przez Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej WIDOK w Białystoku W skład koalicji wchodziły: Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych OWOP, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja DOM, Fundacja Soclab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych, Kronika Białostocka, Białystok subiektywnie, Koło „mała Architektura” z WAPB. Celem projektu było zaangażowanie mieszkańców Białegostoku w działania polegające na edukacji i promocji starej, głównie drewnianej architektury miasta oraz jej ochronie (w tym m.in.: wybór 13 nieruchomości należących do zasobów miasta Białystok i będących pustostanami, udział „koła mała ARCHITEKTURA” w konsultacjach społecznych z mieszkańcami dzielnic, w których znajdują się wybrane domy, opracowanie przez studentów koła „mała ARCHITEKTURA” 13 wizualizacji jak mogłyby wyglądać zaniedbane obiekty, gdyby odzyskały swoją świetność. Wizualizacje zostały wydrukowane jako pocztówki i posłużyły za karty do głosowania mieszkańców miasta na obiekt, który warto zachować; wydanie gazety o starych domach z wizualizacjami obiektów wykonanymi przez studentów Koła; wykonanie inwentaryzacji architektonicznej zabytkowego dworu Herbstów na osiedlu Skorupy w Białymstoku; organizacja wystawy pt. „Na ratunek starym domom” w centrum handlowym Alfa i Domu Kultury Zachęta; udział w konferencji prasowej z udziałem władz Białegostoku, na której przedstawione zostały wyniki plebiscytu mieszkańców i dyskusja z władzami miasta na temat objęcia ochroną wybranych domów).

• Opracowanie projektów i aranżacji wnętrz sal porodowych Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku (Koło „mała ARCHITEKTURA”, Koło FORMA) (listopad 2022 – luty 2023).

• Udział w konferencji online „Tradycyjne wiejskie budownictwo mieszkalne. Nowe życie starych domów”, organizowanej przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i wygłoszenie referatu pt. Znaczenie edukacji architektonicznej i regionalnej w procesie ochrony dziedzictwa kulturowego (na przykładzie działań koła naukowego „mała ARCHITEKTURA” z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej) , dr M. Sulima, P. Pyszko, A. Kozioł (grudzień 2023).

• Wyjazd naukowy do firmy „Podlaskie Konopie” we wsi Dobrzyniówka w woj. podlaskim zajmującej się rozwijaniem potencjału uprawy i przetwórstwa konopi włóknistych dla „zielonego” przemysłu oraz warsztaty budowania ściany w technologii z włókien i paździerzy konopnych (czerwiec 2024).

Facebook: Mała Architektura Facebook

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.