Wydział Architektury z kategorią „B”

14-04-2020

Decyzją z 8 kwietnia 2020 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Wydziałowi Architektury Politechniki Białostockiej kategorię naukową „B”. To wynik powtórnej oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej, o którą wnioskował rektor Politechniki Białostockiej.

Cieszę się, że ministerstwo doceniło wysiłki władz Wydziału Architektury i uznało argumenty, które zostały przez nie przedstawione we wcześniejszych odwołaniach. Chodziło przede wszystkim o uwzględnienie w ewaluacji jednostki blisko 100 dzieł artystycznych, które znacząco wpłynęły na wzbogacenie dorobku Wydziału. Uznano też fakt, że Wydział Architektury zorganizował w ostatnim czasie konferencje o zasięgu międzynarodowym m.in. z okazji stulecia powołania szkoły Bauhaus, a także sfinalizował i opublikował w czasopismach naukowych wyniki kilku prowadzonych prac badawczych – komentuje prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej.

Dzięki podniesieniu kategorii Wydziału Architektury, Politechnika Białostocka może starać się o przyznanie jej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyższej kwoty subwencji.

Warto też dodać, że w 2018 roku Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie oceniła kierunek „Architektura” prowadzony na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Aktualny wykaz ocen uzyskanych przez wydziały Politechniki Białostockiej:
jednostka przyporządkowana kategoria naukowa
Wydział Architektury B
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku A
Wydział Elektryczny B
Wydział Informatyki B
Wydział Inżynierii Zarządzania B
Wydział Mechaniczny A

Kategoria A – oznacza poziom bardzo dobry, B – poziom zadowalający z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej, badawczo-rozwojowej lub stymulującej innowacyjność gospodarki.