Prof. Jerzy Uścinowicz Przewodniczącym Sekcji Historii Architektury i Urbanistyki oraz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk
23-05-2024Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, które odbyło się w siedzibie PAN, w Pałacu Staszica w Warszawie, 16 maja 2024 roku, po zgłoszeniu kandydatury prof. Jerzego Uścinowicza przez dotychczasowe władze KAiU PAN i przeprowadzeniu wyborów nowych władz Komitetu, prof. Uścinowicz został jednogłośnie wybrany na Przewodniczącego Sekcji Historii Architektury i Urbanistyki oraz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk.
– To dla mnie wielki honor i wyróżnienie – mówi prof. Jerzy Uścinowicz. – Cieszę się, gdyż jako pierwszy absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z tytułem profesora w dyscyplinie naukowej architektury i urbanistyki, dostąpiłem tej godności.
Profesor Jerzy Uścinowicz to specjalista w zakresie architektury użyteczności publicznej, architektury kultur lokalnych, architektury i sztuki sakralnej, sztuki monumentalnej oraz ochrony i konserwacji zabytków. Jest kierownikiem Pracowni Architektury Kultur Lokalnych na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej (Zespół Nauk Technicznych).
Za swoją działalność naukową i twórczą wyróżniany był m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodą indywidualną Ministra Edukacji Narodowej, nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, nagrodą im. Księcia Konstantego Ostrogskiego oraz nagrodą Św. Brata Alberta.
Wśród jego realizacji należy wymienić m.in. Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Cerkiew św. Jerzego w Białymstoku, Cerkiew Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Bobrownikach, Kaplicę Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim. Jest zaangażowany w interdyscyplinarną akcję kilku uczelni pod szyldem #Ratujemykatakumby. Zespół specjalistów z Politechniki Białostockiej zajmuje się ratowaniem katakumb supraskich – unikalnego w skali Europy zabytku.
Komitet Architektury i Urbanistyki PAN został powołany w 1952 r.
Tematyka prac KAiU dotyczy podstawowych zagadnień dla nauki polskiej – w dziedzinie architektury i urbanistyki.
Dziedzina ta definiowana jest jako sztuka tworzenia ładu w otoczeniu dla lepszego dostosowania go do wielorakich materialnych i niematerialnych potrzeb ludzi, przez planową przemianę środowiska materialnego i wznoszenie struktur oraz budowli będących ich dziełem.
Podstawowe cele działań Komitetu dotyczą badań nad tworzeniem i zachowaniem ładu przestrzennego, w zakresie :
– architektury, a zwłaszcza środowiska mieszkaniowego;
– urbanistyki, w tym szczególnie humanizacja środowiska miejskiego;
– dziedzictwa kulturowego w skali architektonicznej i urbanistycznej, w tym krajobrazu naturalnego i zbudowanego.
Zakres działania Komitetu AiU PAN: projektowanie i wznoszenie budynków i ich zespołów oraz związane z tym planowanie przestrzenne, urbanistyka, kształtowanie krajobrazu, architektura wnętrz, wzornictwo detali, sprzętów, tworzenie i zachowanie środowiska naturalnego, zabudowanego i kulturowego.