dr inż. arch. Magdalena Sulima

dr  inż. arch.

Magdalena Sulima

mail  :  m.sulima[at]pb.edu.pl   tel. wew  :  85 746 9927        * pokój   :  203    USOSweb

OBSZAR ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH

• Obszar zainteresowań badawczych dotyczy wiejskich terenów pogranicza polsko-białoruskiego w aspekcie urbanistycznym, architektonicznym i społeczno-kulturowym. W szczególności badania koncentrują się na zagadnieniu idei domu pogranicza w kulturze wsi podlaskiej i jego przekształceń na tle aspektów przestrzennych i kulturowo-społecznych. Dotyczą one zarówno architektury tradycyjnego domu (zagospodarowanie siedliska, konstrukcja, dekoracje, organizacja przestrzeni zamieszkania, sprzęty, meble) oraz związanych z nim wierzeń i obrzędów lokalnych społeczności.
  • Zainteresowania naukowe koncentrują się również wokół edukacji architektonicznej oraz artedukacji dzieci i młodzieży. Tematyka prowadzonych zajęć i warsztatów dla dzieci nastawiona jest na rozwój kreatywności, wyobraźni przestrzennej oraz przybliżanie pojęć związanych z architekturą i urbanistyką. Mają one na celu pomóc dziecku zrozumieć otaczającą przestrzeń i jej funkcjonowanie, kształtować świadomość społeczną w zakresie przestrzeni, rozwijać wrażliwość estetyczną, a także promować edukację regionalną wśród najmłodszych.

WYKSZTAŁCENIE

• Wydział Architektury Politechniki Białostockiej
  • Podyplomowe Studia Pedagogiczne, Politechnika Białostocka
  • Podyplomowe Studia Wiedzy o Kulturze, Uniwersytet w Białymstoku
  • Podyplomowe Studia Miejskie „Miasta i metropolie. Jak działać w przestrzeni publicznej”, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  • Doktorat pt. „Dom mieszkalny w zagrodzie pogranicza etnicznego jako zjawisko architektoniczno-kulturowe (na przykładzie wsi podlaskiej)”, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.