Mgr inż. Justyna Sołomianko laureatką I. nagrody na 12. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2024

26-09-2024 Mgr inż. Justyna Sołomianko, asystentka w Katedrze Sztuk Projektowych w Instytucie Sztuki na Wydziale Architektury PB otrzymała I. nagrodę w konkursie głównym na 12. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2024 za pracę „Fotopsje”.

Międzynarodowe jury składające się z ekspertów z Polski, Chin oraz Węgier wybrało 130 prac autorstwa 97 twórców spośród 165 tkanin zgłoszonych do konkursu.

Jury obradowało w składzie:

– prof. Zhou Jingming (Chiny)
– dr László Kostyál (Węgry)
– prof. zw. dr hab. Ewa Maria Poradowska-Werszler (Polska)
– prof. dr hab. Jolanta Rudzka-Habisiak (Polska)
– dr inż. Marta Rymar (Polska)
– Urszula Święcicka (Polska)
– dr hab. Hanna Wojdała-Markowska, prof. Uniwersytetu Radomskiego (Polska)
– prof. dr Li Xu (Chiny)

Biennale towarzyszy wystawa pokonkursowa na której prezentowane są zakwalifikowane dzieła. Można na niej obejrzeć prace polskich i światowych artystów sztuki włókna pochodzących z 14 krajów: z Danii, Holandii, Japonii, Kanady, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, USA, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.

Otwarcie wystawy premierowej miało miejsce 24 sierpnia 2024 roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Wystawa w RCKP będzie czynna do 14 października 2024 po czym wyruszy w trasę po europejskich centrach kultury, w których będzie prezentowana do końca 2025 roku.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie