Instytut Sztuki WA PB zaprasza na wystawy indywidualne prezentowane w Galerii Slendzińskich i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku
16-02-2024Wystawa Aleksandry Jakuć zatytułowana reflection potrwa do 25.02.2024 r. W ten weekend – 18.02.2024 o godz. 16:00 zaplanowane jest oprowadzenie autorskie. Oprowadzanie zwieńczone zostanie występem kolektywu Rytmy Movement, w którego skład wchodzą Wiktor Klimaszewski (współautor instalacji dźwiękowej będącej częścią wystawy) oraz Kuba Rutkowski. Tego dnia swoją premierę mieć też będzie ściśle limitowany i ręcznie numerowany katalog dokumentujący wystawę. To znakomita okazja do zapoznania się z twórczością artystki i jej sposobem postrzegania świata. Tytuł wystawy nawiązuje do angielskiego słowa reflection i jego głębokiego oraz wieloznacznego znaczenia. To nie tylko refleksja, chwila namysłu, czy zastanowienia się, rozwagi, ale również odblask, odzwierciedlenie pewnych procesów, odbicie niczym w zwierciadle, jak odbicie światła od powierzchni. Prezentowane obiekty tworzone są z metalu, szkła, dźwięku i światła. Jedne obiekty same je generują, drugie odbijają światło od tych pierwszych. Wszystko się ze sobą łączy, a poszczególne zdarzenia wzajemnie na siebie wpływają. To wystawa wymagająca od odbiorcy zaangażowania i interakcji. Całość jest również refleksją nad rzeczami samymi w sobie, nad ich materią, fizycznością, niedoskonałościami, nad tym, jak są postrzegane, odczuwane. I jak wszystko ulega wiecznej zmianie.
Wystawa REFLECTION prezentowana jest w Galerii Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2
Więcej informacji na stronie: https://www.galeriaslendzinskich.pl/pl/wystawy/reflection.html
Waldemar Regucki proponuje zapoznanie się z pracami wykonanymi w autorskiej technice. Prace zwracają uwagę swą oryginalnością i niesztampowym podejściem do zagadnienia grafiki. Zazwyczaj grafikę tworzy się na papierze, autor natomiast jako podłoże stosuje metalowe płyty, na które nakładana jest rozgrzana cyna. Jego grafiki nie są odbitkami wytwarzanymi w dużej ilości, ale unikatowymi, pojedynczymi egzemplarzami. Prace wytworzone w metalu pozwalają na uzyskanie faktury reliefu wypukłego lub wklęsłego, a dzięki zastosowaniu autorskich procesów przetwarzania materiału można wydobyć jego wyjątkowe właściwości. Artysta stosując znane sobie techniki uzyskuje szeroką gamę właściwości: barwę (bez użycia farb, poprzez oddziaływanie na podłoże chemikaliami), plastyczność metalu czy efekt naturalnej faktury i procesu rdzewienia. Tak powstała grafika z całą pewnością jest trwalsza niż ta powstała w tradycyjny sposób – na papierze, bardziej odporna na uszkodzenia i świadome niszczenie. Zaskakuje paletą kolorów od bieli i popieli do brązów i czerwieni. Ale też ewaluuje i zmienia się wraz z upływem czasu. Wszystkie te, zarówno uzyskane konsekwentnie, jak i zupełnie przypadkowe zmiany, składają się na kompozycję obrazu, stając się środkiem artystycznego wyrazu. Pełna wypukłości i zadrapań faktura oraz warstwa znaczeniowa „zapisywanych” cynografów nadają im charakter obrazów-znaków, a zawarty w nich przekaz jest wielopoziomowym komunikatem.
Wystawa prezentowana jest do 15.03.2024 r.
Wystawa CYNO_GRAFY prezentowana jest w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej 17
Więcej informacji na stronie: http://muzeum.bialystok.pl/cyno_grafy/
Na ten weekend zaplanowane są zajęcia dla dzieci w ramach Rodzinnych weekendów
17 lutego 2024 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami
18 lutego 2024 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami
18 lutego 2024 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami
Więcej informacji na stronie: http://muzeum.bialystok.pl/rodzinne-weekendy-patent-na-sztuke/
![]() |
![]() |