Zaprojektujemy „parki kieszonkowe” w Hajnówce

19-10-2022
Na zdjęciu studentka mierząca drzewo

15.10.2022 roku studenci semestru V kierunku architektura odbyli wyjazd studialny do Hajnówki, zorganizowany przez dr hab. inż. arch. Halinę Łapińską, prof. PB. Przejazd autokarem oraz przekąski na miejscu zrefundował Urząd Miasta Hajnówka.

W Hajnówce studenci spotkali się z pracownikami Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka oraz zespołem wdrażającym projekt ,,Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, w ramach Programu ,,Rozwój Lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Celem wyjazdu była wizja lokalna oraz inwentaryzacja wybranych fragmentów miasta Hajnówka na potrzeby opracowania koncepcji „parków kieszonkowych” na wskazanych przez Urząd Miasta terenach. Studenci otrzymali materiały oraz mapy sytuacyjno-wysokościowe, na których pracowali podczas pobytu, opracowując inwentaryzację urbanistyczną z dendrologiczną siedmiu wskazanych terenów. Zebrane dane posłużą studentom w realizacji programu na przedmiocie Architektura krajobrazu i terenów zieleni. Powstaną koncepcje zagospodarowania „parków kieszonkowych” wraz z projektami zieleni oraz doborem gatunków roślin.

Profesor Łapińska przekazała też miastu, opracowane przez studentów sem. IV, podczas wakacyjnej praktyki urbanistycznej opracowania, takie jak: kolorowe mapy inwentaryzacji urbanistycznej fragmentów miasta Hajnówka w skali 1: 1000, karty inwentaryzacyjne, tabele fotoinwentaryzacyjne oraz rysunki pierzei ulic.