Wyjazd studialny do Hajnówki

24-05-2022

Dnia 21.05.2022 r. studenci Wydziału Architektury PB, pod opieką dr hab. inż. arch. Haliny Łapińskiej, prof. PB, wzięli udział w wyjeździe studialnym do Hajnówki. Wyjazd odbył się w ramach współpracy Politechniki Białostockiej, jako partnera w projekcie ,,Hajnówka OdNowa – Zielona transformacja”, realizowanym w ramach Programu ,,Rozwój Lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (MF EOG) oraz budżetu państwa.

Program wyjazdu obejmował spotkanie z organizatorami konkursu dla studentów Wydziału Architektury PB: ,,ART TIME – otoczenie Hajnówki Centralnej”, tj. pracownikami Gminy Miejskiej Hajnówka i Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” oraz młodzieżą Hajnówki a także wizję w terenie, którego dotyczy konkurs.

Spotkanie odbyło się w dawnym budynku dworca PKP. Podczas prelekcji zapoznano studentów z problemami i potrzebami Hajnówki, które mogą pomóc w opracowaniu koncepcji zagospodarowania terenu wokół dworca PKP wraz z terenami zieleni w sąsiedztwie. Otoczenie dworca ma być miejscem, gdzie każdy młody człowiek znajdzie coś interesującego dla siebie i gdzie chętnie będzie spędzał czas.

Pomimo deszczu, uczestnicy spotkania obejrzeli teren, będący przedmiotem opracowania. Stwierdzono, że niezbędna będzie inwentaryzacja urbanistyczna z dendrologiczną z racji występowania na terenie wartościowych gatunków drzew. Takie opracowanie mogłoby powstać podczas najbliższej praktyki inwentaryzacyjnej urbanistycznej.

Spotkanie zakończył wspólny obiad.