FIGURACJA PROGRESYWNA W RYSUNKU

17-05-2019
Zapraszamy na wystawę Łukasza Jagielskiego
– poniedziałek, 20 maja 2019 r., godz. 12.00, Hala Wydziału Architektury PB.

ŁUKASZ JAGIELSKI – mgr. inż. architekt, mieszka i pracuje w Poznaniu.
Urodzony w roku 1992 w Bydgoszczy. W latach 2012-2018 odbył dwustopniowe studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na kierunku Architektura i Urbanistyka, obejmujące intensywne kształcenie w zakresie sztuk wizualnych (rysunek, malarstwo, sztuki projektowe).

Czteroletnie studia pierwszego stopnia kończy w roku 2016 obroną dyplomu pod kierunkiem mgr inż. arch. Andrzeja Kurzawskiego, uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera architekta, w tym także aneksu do dyplomu w zakresie rysunku, prezentacją na temat „Obecność nieobecnego” w rysunku, pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Drążkiewicza. W 2018 roku obronił dyplom magisterski w pracowni dr hab. inż. arch. Stanisława Sipińskiego, także z aneksem w zakresie rysunku prezentując temat „Figuracja progresywna”, realizowanym w pracowni rysunku prof. Józefa Drążkiewicza, pod opieką dr Barbary Pilch. Aktywnie uczestniczył w życiu Uczelni, partycypował w przedsięwzięciach artystycznych, kulturalnych, projektowych oraz w licznych imprezach sportowych. Otrzymywał stypendia naukowe Rektora UAP. Jest założycielem Akademickiego Związku Sportowego na UAP, pełniąc funkcję Prezesa do chwili obecnej. Obok zadań architektoniczno-projektowych – także w podejmowanych tematach konkursowych, promował macierzystą Uczelnię partycypując w zbiorowych działaniach artystycznych, takich jak wystawy, konkursy czy prezentacje, m.in.:

2013 – „Rozpoznawania”, wystawa malarstwa, Galeria Sztuki Współczesnej „Miejsce sztuki 44”, Świnoujście, Polska
2014 – „Ceramika w Architekturze”, wystawa ceramiki i rzeźby, Palmiarnia Poznańska, Polska
2014 – „Arena Design”, wystawa wyróżnionych prac studentów kierunków projektowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Polska
2016 – „Arena Design”, wystawa pokonkursowa prac wyróżnionych w konkursie „Cembrit Bold” na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Polska
2016 – „Kropka Kreska Kleks”, wystawa rysunku w Centrum Kultury Zamek – Teatr Animacji, Poznań, Polska
2017 – „Figurama 17”, międzynarodowa wystawa rysunku, Galeria „Słodownia” – Stary Browar, Poznań, Polska – prezentacja wystawy także na terenie Czech i Słowacji
2017 – „4 Studenckie Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. J. Kopczyńskiego”, ogólnopolska wystawa rzeźby, Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Polska
2018 – „Mikstury Kultury” – wystawa rysunku w Aula Nova, II Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, Poznań, Polska
2019 – „Akcja Nowe Dynasy”, autoprezentacja na wystawie towarzyszącej międzynarodowej imprezie „BikeExpo”, PGE Narodowy w Warszawie, Polska

Obecnie pracuje w zawodzie architekta, utrzymuje stały kontakt z pracownią rysunku na UAP, nadal też twórczo zajmuje się współczesną figuracją w swoich realizacjach wielkoformatowych.
W działaniach plastycznych poszukuje form wyrażania i interpretacji przestrzeni – przejścia od postrzeganej rzeczywistości (postaci), do budowania własnego pola interpretacji obrazu – wypowiedzi o treści realnej jak i wirtualnej. Kluczowym jest poszukiwanie własnych koncepcji obiektów i penetracji przestrzenności w kompozycji oraz ich wyrażanie przez media rysunkowe.