Konferencja Bauhaus na Wydziale Architektury PB 14-15 maja 2019 r.

07-05-2019

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, wspólnie z Fundacją na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej, w dniach 14-15.05. br. organizuje Międzynarodową Konferencję Naukową Bauhaus (1919-2019) – Past – Present – Future. Konferencja związana jest z przypadającym w tym roku stuleciem powołania w Niemczech szkoły projektowania i rzemiosł Bauhaus, która wywarła znaczący wpływ na projektantów wzornictwa, wnętrz oraz architektów XX wieku, w tym także w Polsce. Konferencja, o ile nam wiadomo, jest jedynym wydarzeniem tej rangi w Polsce poświęconym tej rocznicy. W konferencji, oprócz kilkudziesięciu uczestników z różnych uczelni w Polsce, udział wezmą też członkowie Saksońskiej oraz Berlińskiej Akademii Sztuki, łącznie w liczbie około 15 osób, a także inne osoby z Niemiec, w tym architekci, krytycy architektury, naukowcy i studenci. Ponadto uczestnikami będą naukowcy i doktoranci z Rosji, Rumunii, Czech, Węgier, Łotwy oraz Ukrainy. Celem konferencji jest podsumowanie dorobku Bauhausu w aspektach jego wpływu na twórczość w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, szeroko pojętą edukację, wpływu Bauhausu w kontekście społecznej misji architektury i sztuki oraz kondycji idei Bauhausu w erze ponowoczesnej.

Konferencję patronatem objął Jego Magnificencja Rektor Politechniki Białostockiej oraz takie instytucje, jak Polski Komitet ds. UNESCO, Komitet Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Podlaska Okręgowa Izba Architektów w Białymstoku, a współpracują organizacyjnie, oprócz wspomnianych wyżej niemieckich Akademii, Goethe–Institut, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Resursa Podlaska, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Jako partnerzy Międzynarodową Konferencję Naukową Bauhaus (1919-2019) – Past – Present – Future wspierają: Miasto Białystok i Miasto Supraśl.
Sponsorami konferencji są: Pfleiderer, Primacol Decorative firmy Unicell Polska.
Patronat medialny sprawują: miesięcznik „Architektura i Biznes”, Radio Akadera, Platon TV.

więcej na: http://www.100bauhaus.pb.edu.pl/