Mood for Wood

11-04-2019

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów kierunków projektowych zainteresowanych faktyczną realizacją projektów. Od 19 do 29 lipca w Poznaniu odbędzie się piąta jubileuszowa edycja projektu w której uczestniczyć będą studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Kolektyw 1a.

Dotychczas odbyły się 4 międzynarodowe edycje projektu w których uczestniczyło ponad 200 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych lokalizacji w Poznaniu. Studenci pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt uczestnicy są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje. Tematem tegorocznej edycji jest Common Habitat, dlatego do projektu pierwszy raz zaprosiliśmy projektantów z Japonii, którzy doskonale Podczas warsztatów podkreślana jest waga wymiany doświadczeń i pomysłów, studenci mają bliski kontakt z tutorami oraz przyszłymi użytkownikami swoich projektów, co znajduje odzwierciedlenie w efektach ich pracy. Wykonane przez nich meble stają się impulsem dla wielu działań i aktywności lokalnych społeczności i animatorów kultury.

Tegoroczna edycja będzie ostatnią edycja projektu w tej formule w Poznaniu- dlatego nie zwlekaj prześlij nam swoje zgłoszenie !

MOOD FOR WOOD 2019 – COMMON HABITAT
Natura w mieście zapewnia doświadczenia i odczucia, które budują wielowątkowy charakter  miejsca; definiuje, uzupełnia i humanizuje przestrzeń do życia. Obcowanie z przyrodą a szczególnie z jej mało przetworzonymi postaciami ma działanie regeneracyjne dla człowieka w każdym wieku: pozwala lepiej radzić sobie z codziennym stresem czy nagromadzeniem frustracji. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrasta znaczenie środowiska naturalnego w pojmowaniu jakości życia. Codzienne zmagania z zanieczyszczeniem powietrza, wzrostem temperatur i brakiem dostatecznej ilości zieleni sprawiają że dzika przyroda w mieście staje się ostatnią oazą w miejskim wymiarze. Aktualnie mieszkańcy miast domagają się nie tylko jej obecności, ale także możliwości bliskiego obcowania z nią. Jednak projektując miejsca rekreacji na styku dzikiego świata natury i kultury miejskiej często zapominamy, że człowiek jest tam tylko gościem, że stanowią one dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin, które powinny być otoczone ochroną i opieką. Dlatego podczas tegorocznej edycji warsztatów Mood for Wood mają powstać meble i instalacje służące nie tylko rekreacji i edukacji ekologicznej, ale także wspieraniu lokalnego ekosystemu. Gdyż miasto jest nie tylko naszym domem – to Common Habitat.

TUTORZY
Hiroshi Kato (Japonia)
H3t Architekti (Czechy) ​ www.h3t.cz
2021 Architekti (Słowacja) ​ www.2021.sk
Studio Nomad ( Węgry) ​ www.studio-nomad.com
+48 Architecture (Polska) ​ www.plus48.com.pl

REKRUTACJA
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com ​ w terminie od 20 marca do 15 maja. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 18 maja.

Koszt 115 euro/ 450 złotych

W cenę warsztatów wliczone jest:

-Nocleg w terminie 19-29 lipca w Poznaniu
-Wyżywienie ( śniadanie, lunch, kolacja)
-Przerwy kawowe
-Dojazd z/do Poznania ( studenci z Polski z dowolnego miasta w Polsce – komunikacją publiczną 2 klasa)
-Komunikacja publiczna w Poznaniu
-Szkolenie BHP – zakończone certyfikatem
-Materiały do pracy warsztatowej
-Zestaw gadżetów z logo warsztatów

STRONA INTERNETOWA

www.moodforwood.com

-SARP Poznań, Stowarzyszenie Kolektyw 1a

KOORDYNATORZY
Magda Wypusz, Inga Rolek, Marta Adamczak

PARTNERZY
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Miasto Poznań, School of form, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, VUT BRNO, Lasy Państwowe, Grupa Traszka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz ze środków finansowych Miasta Poznania.

PATRONI MEDIALNI
Magazyn ARCH, Architektura Murator, Architektura i Biznes, ​ www.bryla.pl​ , infoarchitekta.pl ​ www.earch.cz​ , www.archiweb.cz​ , ​ www.archinfo.sk​ , Whitemad Magazine.

moodforwood.workshops@gmail.com
Magda Wypusz, tel. 884300474
Marta Adamczak Inga Rolek.