WIBRATIO – koncert – performance – WAPB, 8 czerwca 2018 r., godz. 20.00.

03-06-2018

W ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Wydział Architektury PB zaprasza na koncert – performance WIBRATIO w wykonaniu prof. Ryszarda Ługowskiego i Pauliny Sylwerstrowicz – piątek, 8 czerwca 2018 roku, Hala Wydziału Archtektury Politechniki Białsotockiej, godz. 20.00. Wstęp wolny.

„W chodząc w świat zewnętrznych dźwięków, Słuchacz zapomina o zewnętrznym świecie, zostaje wchłonięty w dźwięk własnego wnętrza, a potem zatopiony w bezkresie, jak w śpiewie blasku gwiazd.” The Radiance Sutras, Vijnana Bhairava tantra

Nietypowe współbrzmienia WIBRATIO tworzą połączenia czystych brzmień mis kryształowych z ambientowym podkładem elektronicznym, przełamanych głębokimi pomrukami i przejmującym płaczem  gongów.

W  realizacji WIBRATIO artyści kontynuują swoje rozważania i próby z ostatnich lat, dotyczące wprowadzenia do sztuk wizualnych działań dźwiękowych. Próby działań integrujących dźwięk i plastykę, pojawiają się od czasu do czasu zarówno wśród muzyków jak i w środowisku sztuk wizualnych. Obecnie przeżywają renesans.. .

Naprzemienne echa rezonansu mis strojonych z minimalną różnicą fazy tonu tworzą trudny do odtworzenia z nagrania efekt dudnienia różnicowego, któremu przypisuje się możliwość wprowadzania słuchaczy w odmienne stany świadomości. Znany jako efekt wibratio, wykorzystywany jest w medytacji i w medycynie, wspierając terapie rozwijające umiejętność indukcji stanu relaksu i pogłębiającego doświadczenia własnego ja. Brzmienia elektroniczne podbijają częstotliwości i dywersyfikują rytmikę instrumentów, dodając współczesne, symfoniczne brzmienia żyjącej metropolii.

Formacja artystyczna ,,Muzyka pustki – Ex Nihilo”, w składzie: Ryszard Ługowski, Paulina Sylwestrowicz eksperymentuje wspólnie od trzech lat.

Prof. Ryszard Ługowski  jest wykładowcą w Instytucie Sztuk Pięknych na UJK w Kielcach, oraz na Wydziale Grafiki  w ASP w Warszawie. Swoje zainteresowania dźwiękiem rozszerzył o działania performatywne. Eksperymentuje z gongami różnego typu, misami himalajskimi i misami kryształowymi.

Paulina Sylwestrowicz jest absolwentką Wydz. Malarstwa w ASP w Warszawie. Tworzy elektroniczne własne brzmienia, eksperymentuje z instrumentami klawiszowymi, gra na fortepianie. Obecnie jest doktorantką sztuki Iw ISP w UJK w Kielcach.