dr Marek Świrydowicz o wyjeździe z programu Erasmus +

26-04-2018

W Hiszpanii, w Jerez de la Frotera byłem tydzień, w tym cztery dni (9 – 12 kwiecień 2018) szczególnie intensywnie spędziłem w Escuela de Arte de Jerez. Moja obecność była związana
z wyjazdem z programu Mobility Staff, programu Erasmus+.

Był to już mój kolejny wyjazd z programu Erasmus. Miejsce wyjazdu, tak jak poprzednie, nie był przypadkowy. Traf chciał, że parę lat wcześniej, z tej konkretnej uczelni przyjechali do Białegostoku studenci i wybrali właśnie przedmiot – freehand drawing, który prowadziłem. W ten sposób nadarzyła się okazja aby bezpośrednio wypytać o ewentualne niewiadome w związku z moim przyszłym pobytem.

Odczucia samego pobytu są wyjątkowo pozytywne. Kwiecień, to czas kiedy kwitną drzewka pomarańczowe. Zapach jest niesamowity. Wiadomo, kraj śródziemnomorski, palmy, roślinność.
Jerez to miasto położone w regionie Andaluzji. Ludzie nigdzie się nie śpieszą, studenci wyjątkowo sumienni. Jednak nie odczułem sennej atmosfery, (może dlatego, że trafiłem na deszczowy okres, temperatura była o wiele niższa, niż ta w Polsce).

Zajęcia jakie prowadziłem – a był to mój autorski projekt warsztatów z rysunku odręcznego –
[In the schadow of the sketch] third part. Drawing as the simplest form of artistic creation.
Na stronie uczelni można zobaczyć relację z mojego pobytu: http://web.escueladeartedejerez.es/

Escuela de Arte de Jerez to szkoła artystyczna. Przez cztery dni, studenci pracowali w technice ołówkowej, wykonując autorskie prace. Trudno podejmować się oceny własnych dokonań, ale jestem przekonany, iż mój autorski projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem za strony studentów.
Podczas mojego pobytu w Escuela de Arte de Jerez, na Wydziale Grafiki, zaprezentowałem autorską wystawę malarstwa. Pokazałem zestaw 30 prac na płycie mdf, oraz spienionym PCV, wszystkie w formacie 21×21 cm. Wystawa prezentowana jest w Bibliotece – Escuela de Arte de Jerez.

Konkludując, z przyjemnością pojechałbym po raz kolejny do Hiszpanii.
Jestem zwolennikiem poznawania nowych miejsc, kultur, osób. Zachęcam wszystkich, którzy mają taką możliwość, aby nie wahali się i podjeli decyzję skorzystania z programu wymiany pomiędzy krajami. Ja skorzystałem po raz kolejny i nie żałuję.