Wydział Architektury PB

DR INŻ. ARCH. ALEKSANDER OWERCZUK – adiunkt

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (1990). W 2003 r. obronił dysertację doktorską w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. Bohdana Rymaszewskiego.
W latach 1991-2000 zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Historii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Od 2000 r. zatrudniony na stanowisku wykładowcy, a od 2004 r. na stanowisku adiunkta w Pracowni Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Prowadził zajęcia na Podyplomowych Studiach Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych SGGW w Warszawie.
Praktyka projektowa w latach 1991-1997, później udział w pojedynczych tematach projektowych. W 2010 r. odbył staż w przedsiębiorstwie Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A., Oddział w Białymstoku.

Autor około 30 publikacji naukowych.
Ważniejsze publikacje:

• Współczesny detal architektoniczny w zabytku, Czasopismo Techniczne. Architektura, Pol. Krak., R. 109, z. 15-t.2 (2012), s. 481-484.
  • Problem rekonstrukcji elementów architektonicznych w obiektach zabytkowych na przykładzie drewnianych cerkwi Północnego Podlasia, [rozdz.], w: Karta Krakowska 2000 : dziesięć lat później, pod red. Andrzeja Kadłuczki. Kraków, Wydaw. Politechniki Krakowskiej, 2011, s. 201-208, Monografia, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Architektura.
  • Stare i nowe materiały budowlane w zabytkach architektury. Czasopismo Techniczne. Architektura, Pol. Krak., R. 108, z. 11, t. 1 (2011), s. 169-176.
  • Przekształcenia architektury cerkwi na północnym Podlasiu w kontekście zachowania ich wartości zabytkowych. [rozdz.], w: Renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych. T. 5, red. nauk. Tadeusz Biliński, Zielona Góra, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, 2009, s.447-458 .
  • Rozbudowy i ich konsekwencje w architekturze zabytkowych cerkwi na Białostocczyźnie po I wojnie światowej. [rozdz.], w: Architektura kultur lokalnych pogranicza. T.2, red nauk. Jerzy Uścinowicz, Białystok, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, 2009, s.163-174.
  • Firmitas – trwałość materii czy formy?, , w: Czasopismo Techniczne. Architektura, Pol. Krak., R.107, z. 7 (2009), s.440-443.
  • Destrukcyjny czynnik czasu a piękno architektury, w: Czasopismo Techniczne. Architektura, Pol. Krak., R.104, z.6A (2007), s.368-371.
Na skróty