Wydział Architektury PB

DR HAB. RADOSŁAW KIMSZA – adiunkt

Studia filozoficzno – teologiczne w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku uwieńczone tytułem magistra teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1993).
Studia specjalistyczne z zakresu orientalistyki i teologii duchowości w Pontificio Istituto Orientale i Pontificia Università Gregoriana w Rzymie uwieńczone tytułem licencjata nauk wschodnich (1996) i doktora teologii (1999).
Od 2000 nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Prowadzi także zajęcia dydaktyczne w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, Uniwersytecie Muzycznym w Białymstoku i Papieskim Wydziale Teologicznym Sekcja św. Jana Chrzciciela w Wilnie.

Opublikował ok. 160 artykułów naukowych i popularnonaukowych; min.:

• «Wyzwania Roku Wiary», Homo Dei 4(2012), 22-33.
  • «”Kościół naszym domem”. Studium pastoralne roku duszpasterskiego 2011/12», Homo Dei, 1(2012), 11-21.
  • «Teologia plastycznych form. Studium nad wybranymi założeniami ikonograficznymi o. M. I. Rupnika», Studia Teologiczne 29(2011), 379-392.
  • «Cezarego z Arles (470/471-542/543) rozumienie symboli Apokalipsy św. Jana Apostoła (1-9)»
  • Teologia założeń ikonograficznych kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie, w: Zapisane w pamięci. Księga Pamiątkowa dedykowana Księdzu Infułatowi Doktorowi Stanisławowi Piotrowskiemu (1921-2006) Rektorowi Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku w piątą rocznicę śmierci, seria: Studia Seminarii Bialostocensis, 6, Białystok 2011, 166-181.
  • «Teologia obrazów i przestrzeni Cerkwi św. Nikity Męczennika w Kostomłotach»,  Studia Teologiczne 28(2010), 255-264.
  • Duchowość chrześcijańskiego Wschodu fundamentem teologii Kościoła greckokatolickiego, w: R. Dobrowolski-M. Zemło, Śladami Unii Brzeskiej. Acta Collegii Suprasliensis, T. X, Wydawnictwo KUL 2010, 17-25.
  • Ks. Zygmunt Lewicki jako ekumenista, w: A. Skreczko – A. Szot (red.), Świadek i Nauczyciel wiary, Białystok 2010, 177-184.
  • «Białystok – Jerozolima Podlasia», Z Badań Katedry Historii Architektury, Zeszyt 6, Białystok 2008, 57-63.
  • «Ekumenizm według Papieża Benedykta XVI», w: Konferencja Naukowa Joseph Ratzinger – teolog uniwersalny. Studia Koszalińsko-Kołobrzeskie, 13(2008), 59-69.
  • Zjednoczeni Chrystusem. Chrześcijaństwo w spotkaniu wschodu z zachodem, w: W służbie Bogu bogatemu w miłosierdzie w przestrzeni Kościoła w Ełku, Białymstoku i na Warmii, Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2007, 123-134.
  • Rola modlitwy w seminaryjnym kole Caritas, w: A. Skreczko (red.), Ku nowej wyobraźni miłosierdzia. Materiały z II Kongresu Miłosierdzia Bożego w Archidiecezji Białostockiej, Białystok 2007, 110-114.
  • Eucharystia w ikonie Trójcy Świętej A. Rublova, w: R. Kimsza (red.), Miłość – Życie -Komunia, Białystok 2005, 194-198.
  • «Semenenko: życie-miłość-komunia», Via consecrata 99, 45-50.
  • Ks. Jerzy Popiełuszko. Bezkompromisowy chrześcijanin, w: J. Aptacy (red.), Ks. Jerzy Popiełuszko – męczennik 19 październik 1984, Episteme60(2006), 195-207.
  • Arcybiskup Wojciech Ziemba. Metropolita Białostocki, Polskie Towarzystwo Historyczne w Białymstoku, Białystok 2006.
  • „Stworzył Bóg człowieka, by tworzył kulturę …” Szkic o kulturze, w: Warto zapytać o kulturę, (red. K. Czyżewski), Białystok-Sejny 2005, 85-90.
  • «I wszystko, co stworzył Bóg było piękne… Teologia piękna», Rocznik Teologii Katolickiej, III, Białystok 2004, 105-111.
  • «Teofanijne powołanie kobiety w Tradycji Chrześcijańskiego Wschodu», Studia Antropologiczne podstawy teologii duchowości chrześcijańskiego Wschodu, w: J. Zabielski (red.), W Tym, który umacnia, Białystok 2004.

Książki:

• La visione della spiritualità cristiana di Pavel Nikolaevic Evdokimov, Extractum ex dissertatione ad Doctoratum in Facultate Theologiae Pontificii Athenaei Regina Apostolorum, Roma 1999.

Redakcja:

• Zapisane w pamięci. Księga Pamiątkowa dedykowana Księdzu Infułatowi Doktorowi Stanisławowi Piotrowskiemu (1921-2006) Rektorowi Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku w piątą rocznicę śmierci, seria: tudia Seminarii Bialostocensis, 6, Białystok 2011.
  • Miłość – życie – komunia: materiały z I Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Białostockiej, Białystok 2005.
  • Drogami Miłosierdzia. Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego. Beatyfikacja Księdza Michała Sopoćki, Białystok 2009.
Na skróty