Wydział Architektury PB

ARCHITECTURAL DESIGN – HOUSING DESIGN II (SUMMER) [FA-00058]

12 ECTS / 75 hours

The course task: This course acquaints students with concepts of multifamily housing building with comercial functionss, relating to medium size structures. The main task is to design a medium scale multyfamily building in a highly urbanized context (center of the city). The theoretical aim is to familiarize students with the main problems related to architectural design of residential buildings including spatial, social (human), technical (engineering) and infrastructural aspects. The practical objective is to exercise the execution of architectural conceptual drawings of a complex residential multi-unit building.

Skills to be acquired: * experience in the analyses and assessment of residential housing; * skills for preparation of an architectural program for various types of housing; * basic skills of conceptual, functional, spatial and structural design of multi-family residential buildings; * basic research abilities related to the field of human inhabitation assessment.

Requirements:Intermediate level knowledge of housing design

TeacherMonika Magdziak (m.magdziak@pb.edu.pl)

Na skróty