czw. 22 marca 2018
 
Szukaj
?
You need to upgrade your Flash Player
wydział architektury
 
*  
SKN Forma
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
*  
SKN Koło-Miasta
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
*  
SKN Zielona Architektura
 
*  
FKN Filmovi
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
 
 
Aktualności
 
 
 

Wizyta KOŁA-MIASTA w Art System

16.01.2015 roku członkowie SKN Koło-Miasta odbyli wyjazd naukowy do warszawskiej pracowni   architektonicznej  Art System. Uczestnicy spotkali się z właścicielami pracowni, w tym z absolwentem  WA PB arch. Jarosławem Wojtachem. Gospodarz opowiedział w jaki sposób osiągnął tak duży sukces w zawodzie, przedstawił realia pracy architekta, co wartościowego wyniósł ze studiów. Uczestnicy mieli możność rozmawiać z pracownikami na temat realiów pracy, w tym przydatnych umiejętności oraz kompetencji. Pracownia Art System ma na swoim koncie m.in. następujące realizacje: Fabryka KNAUF PACK, Siedziba PZPN, River House - Zespół mieszkaniowy, PWN Office Center, Lotnisko Modlin, Centrum Handlowe "Bemowo".

Studenci ocenili wizytę w pracowni jako bardzo przydatną, pozwalającą na zapoznanie się z realiami pracy w zawodzie. Jednocześnie wywołała ona mieszane uczucia, zwłaszcza na temat tego, na ile rzeczywistość koresponduje z wyobrażeniami na temat przyszłej pracy. Informacje na temat skomplikowanych uwarunkowań prawnych oraz ekonomicznych funkcjonowania pracowni projektowej wywołały nawet wątpliwości co do słuszności wyboru przyszłej drogi zawodowej.  Planowane są kolejne wizyty w warszawskich pracowniach, których organizację zaproponował arch. Jarosław Wojtach.

W drugiej części wyjazdu studenci zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, projektu arch. Rainera Mahlamäkiego, gdzie zwiedzili udostępnione obecnie ekspozycje.

Berlin 24-27.05.2013

W dniach 24-27 maja grupa 12 studentów, członków Studenckiego Koła Naukowego Koło-Miasta pod opieką dr inż. arch. Bartosza Czarneckiego uczestniczyła w wyprawie naukowej do Berlina. Celem wyprawy było zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania dużej nowoczesnej metropolii, jaką jest Berlin oraz jej najbardziej znaczącymi obiektami. W związku z tym zapoznano się z systemem transportu zbiorowego i jego ważnymi elementami: nowoczesnym dworcem kolejowym Hauptbahnhof, zintegrowanym systemem transportu, w tym nową linią metra, systemem szybkiej kolei miejskiej itp. Prócz tego uczestnicy poznali znaczące obiekty: budynek Reichstagu z kopułą widokową autorstwa arch. N. Fostera, kompleksem ambasad krajów skandynawskich czy Muzeum Żydowskim projektu D. Libeskinda.

Koło Miasta zaprasza na spotkania

Obecnie odbywają się spotkania Koła-Miasta na temat założeń urbanistycznych Berlina podczas których członkowie wyświetlają i omawiają prezentacje. Są one związane z wyjazdem do Berlina członków koła w dniach 26-29 kwietnia 2013r. Planowane spotkania: 9,16,23 (wtorki) kwietnia o godz. 17.00 w Sali Samorządu nr.122

Wszystkich zainteresowanych serdecznie ZAPRASZAMY!


Koło Miasta zapraszamy na spotkanie

Pierwsze spoknanie koła w nowym semestrze letnim 2012 odbędzie się w poniedziałek 27.02.2012 w sali 122 godzina 14:00 zapraszamy zainteresowanych i ciekawskich.


Koło Miasta na fb

lubię to


Koło Miasta w Berlinie


W dniach 26-27 stycznia grupa ośmiorga studentów z SKN Koło Miasta pod opieką dr arch. Bartosza Czarneckiego przebywała w Berlinie w ramach planowanej od dawna wyprawy naukowej, dofinansowanej ze środków będących w dyspozycji Samorządu Studentów. Przygotowana w toku szeregu spotkań wyprawa miała na celu zarówno pobieżne z konieczności zapoznanie się z zagadnieniami ukształtowania i funkcjonowania wielkiego miasta jakim jest Berlin w aspekcie rozwiązań urbanistycznych jak i konfrontację w naturze z dziełami architektury – dawnej oraz współczesnej.
W związku z tym udało się zobaczyć, a nawet doświadczyć:
- wybitne założenia urbanistyczne (m.in. Wyspa Muzeów, aleję Unter den Linden, zespół Parku Tiergarten, nową dzielnicę rządową),
- zintegrowany system transportu zbiorowego z nowym Dworcem Głównym (Hauptban
hof),
- dzieła takich wybitnych architektów, jak Le Corbusier, O. Niemeyer, W. Gropius, L. Mies van der Rohe, Alvar Aalto, A. Jacobsen, P. Eisenman, F. Gehry i wielu innych.
Wrażenia i plon fotograficzny wyprawy zostaną zaprezentowane podczas publicznej prezentacji w semestrze letnim.
Szczegóły i materiały będą dostępne w zakładce SKN Koło-Miasta na stronie WA PB.

Koło - Miasta w Berlinie. 25 - 27.01.2012

Wyprawa rozpoczęła się w środę po południu. O 17.30 wyruszyliśmy pociągiem z Białegostoku do Warszawy. Tam udaliśmy się na autobus, który miał nas zawieźć już bezpośrednio do Berlina . W końcu, po ponad 15 godzinach od rozpoczęcia, dotarliśmy do celu. W pierwszej kolejności udaliśmy się na przystanek kolei miejskiej, i po zakupie biletów, skierowaliśmy się w kierunku stadionu olimpijskiego.

Po przyjeździe na miejsce wyruszylismy obejrzeć stadion olimpijski. Z powodu bagaży, które ze sobą mieliśmy nie weszliśmy do środka, stratę tę nadrobilismy przy zwiezaniu jednostki Le Corbusiera- z okna widać było wnętrze stadionu. Forma i zestawienie kolorów budynku jednostki zrobiła na nas duże wrażenie.Po podróży metrem dotarliśmy do hostelu Generator, gdzie zostawiliśy rzeczy.Następnie zwiedziliśmy pomnik holocaustu składający się z wielu kamiennych bloków, wśród których przespacerowaliśmy się pozwalając sobie na chwilę refleksji.

Dużo czasu spedziliśmy w Akademi Sztuk Pięknych pomiedzy pomnikiem Holokaustu a Placem Paryskim (projekt Gunthera Behnisha) w księgarni. W ekspresyjnym wnętrzu wyeksponowano resztki odrestaurowanej przedwojennej Akademi.

Na Placu Paryskim przeszliśmy przez Bramę Brandenburską (ostatni etap przebudowy-C.G.Landhans), jedyna substancja historyczna, która tu została .Bramie została podporządkowana zabudowa ścian placu i ulicy Unten den Linden.

Aleksanderplatz to węzeł komunikacyjny położony w dzielnicy Mitte (wschodnia część berlina), znajduję się tam zegar Urania (Erich John), dworzec którego historia siega 1881r. Po obejrzeniu placu poszlismy zwiedzić Wyspę Muzeów.

Największy kompleks muzealny świata zachwyca doskonałą i różnorodną architekturą. Masterplan pozwolił na odresturowanie budynków i  stworzenie przejrzystego układu urbanistycznego. Ważnym punktem obok np. Starego Muzeum(K.F. Schinkel) jest Katedra Berlińska (arch. J.C. Raschdorff z Pszczyny) oszałamiajaca detalem i proporcjami.

Na Placu Poczdamskim znajdują się zabudowania biurowe projektowane przez wielu indywidualnych architektów zgodnie z planem zabudowy (m. innymi Richard Rogers, Arata Isozaki), Sony Center zaprojektowane przez Helmuta Jahna - imponująca konstrukcją monolityczną o elewacji ze szkła i stali. Oprócz siedziby firmy, w Sony Center znajduje się kino trójwymiarowe oraz liczne butiki i restauracje.

Potsdamer Platz jest obecnie jednym z punktów wycieczkowych oraz centralnym punktem, gdzie Berlińczycy dokonują zakupów oraz głównym centrum rozrywkowym Berlina.

Filharmonia Berlińska (Berliner Philharmonie) - budynek przy Kemperplatz wzniesiony w latach 1960-1962 pod kierownictwem Hansa Schaurona, siedziba Berliner Philharmoniker

Neue Nationalgalerie (Nowa Galeria Narodowa) –muzeum poświęcone sztuce XX wieku położone przy Kulturforum. Spektakularny, obszernie przeszklony budynek muzeum został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe i jest uznawany za wybitny przykład modernizmu.

Wszystko piękne oprócz filharmonii.

Pomimo tego, że nasz pobyt w Berlinie trwał tylko 2 dni, zdążyliśmy przez ten czas wczuć się w uwarunkowania historyczne jakie miały wpływ na kształtowanie się miasta poprzez obcowanie z architekturą zabytkową jak Brama Brandenburska, Katedra będąca miejscem nabożeństw ekumenicznych z okazji świąt państwowych oraz przejście wzdłuż pasa, gdzie kiedyś biegł Mur Berliński. Mieliśmy również okazję do obejżenia na własne oczy realizacji znanych pionierów modernizmu, a wręcz wtopić się w atmosferę lat 50tych zwiedzając jednostkę marsylską i spacerując po Hansaviertel. Starczyło nam również czasu na zwiedzanie realizacji współczesnych. Placu Poczdamskiego oraz budynków ambasad. Wszystkie punkty programu połaczone były ponadto analizą systemu komunikacji miejskiej Berlina, która to analiza odbywała się poprzez doświadczanie w wyniku przemieszczania się po mieście.

Wyjazd podsumuwujemy jako bardzo ciekawy i poszerzający naszą wiedzę na temat funkcjonowania i kształtowania się przestrzeni miejskiej. Cieszymy się, że mielismy okazję do zobaczenia i doświadczenia tego, o czym wcześniej tylko czytaliśmy.


Koło Miasta robi 3D pałac

Członkowie naszego koła naukowego /Radosław Szpura, Przemysław Sobieszuk i Marcin Smolarz/ ukończyli pracę nad modelem 3D Pałacu Branickich w Białymstoku. Model został specjalnie zrobiony dla Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku i zostanie umieszczony w posiadanym przez Urząd Miejski wirtualnym modelu śródmieścia.

Wiecej informacji: TU